Styl retro

Styl retro

Trend na postarzanie króluje już na dobre. Również autentyczne starocie – meble i dodatki wracają do łask. To wszystko oznacza, że modne wnętrze możemy uzyskać w dość łatwy sposób – czasami wystarczy nawet zaadaptować zastane wnętrze i lekko jedynie przerobić czy odnowić dane powierzchnie i elementy.

Skąd to się wzięło?

W obliczu zunifikowania wnętrz, podobnych stylizacji, nowoczesnych aranżacji, które są niejednokrotnie zimne i mało charakterystyczne oraz zapełnienia rynku tanimi meblami, które niczym się nie wyróżniają urodziła się tendencja do szanowania tego, co stare. Zaczęto dawać drugie życie starym akcesoriom, a nawet produkować nowe na wzór tych sprzed lat. Vintage przeniknął już do mody i sztuki użytkowej, dlatego nawet prl-owskie fotele i meblościanki mogą stanowić wystrój „na czasie”.

Jak osiągnąć styl retro?

Styl retro daje pewną swobodę działania. Pozwala na eklektyczne mieszanie dodatków – możesz postawić stół z lat 60., ale dostawić do niego krzesła, które są nowe lub jedynie stylizowane na jakiś okres projektowania mebli. Wystrój nie musi być spójny i nawiązywać jedynie do jednego okresu w historii architektury wnętrz. Wybierz się na bazar i dobierz kilka staroci, które Ci się podobają – możesz swobodnie dopasować je również do nowoczesnych elementów wystroju. Styl retro nie nakazuje wymiany wszelkich mebli na wiekowe. Wystarczy odkurzyć parę przedmiotów, których używała Twoja babcia. Styl retro również panuje w nowoczesnym wzornictwie, dlatego z łatwością znajdziesz nowe meble czy dekoracje, które bezbłędnie przypominają prawdziwe cacka z przeszłości.

Jak możemy wykańczać pomieszczenia aby styl retro do nich pasował?

Tapety na ścianach powinny dopełniać tego typu aranżacji – wybierajmy oczywiście takie, które z pewnością mogłyby powstać również parę dekad temu. Delikatne kwiatowe wzory i ornamenty, proste zdobienia geometryczne (w szczególności paski lub kropki), lamperie oddzielające gładkie doły od wzorzystej góry, pastelowe barwy. Parkiet wzmocni stylizacje prl-owskie i przedwojenne. Na podłodze możesz również położyć dywan-makatę lub klasyczny, tkany, turecki dywan.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak dobrać tapetę do pomieszczenia?

Mimo że tapety nie cieszą się już tak dużą popularnością, jak jeszcze kilkanaście lat temu, wiele osób w dalszym ciągu...

Zamknij