Boazeria w nowoczesnym wnętrzu

Contact An Agent

Jeszcze do niedawna boazeria kojarzyła nam się z modą z zamierzchłej przeszłości. Szybko jednak wróciła do łask – zawdzięcza to m.in. prostocie wykonania, tak pasującej do modnego dziś nurtu minimalizmu. Jej naturalność i uniwersalność pozwalają na stworzenie naprawdę ciekawych oraz nowoczesnych aranżacji.

Boazeria w praktyce

Tradycyjne drewniane boazerie wykonuje się z desek różnej szerokości i grubości, mogą one mieć także różne profile. Do ich wykonania używane są drzewa rodzime i egzotyczne, w zależności od upodobań konkretnego klienta. Łączenie elementów następuje przy pomocy złącz ciesielskich – na tak zwane pióro własne lub pióro obce. Mnogość wzorów desek boazeryjnych, zróżnicowane usłojenia drewna oraz kilka możliwości wykończenia (bejcowanie, lakierowanie, olejowanie, malowanie) dają duże pole do popisu przy projektowaniu wnętrza.

Wady i zalety

Jak każdy sposób wykończenia ścian, boazeria także ma swoje plusy i minusy. Wśród zalet wymienić można: dobrą izolację termiczną i akustyczną, łatwe odnawianie, możliwość wymiany poszczególnych elementów. Deski z drzew niektórych gatunków egzotycznych nadają się nawet do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka, dzięki zwiększonej odporności na wilgotność. Ponadto, ceny boazerii drewnianej wykazują się dużą rozpiętością, dzięki czemu każdy znajdzie coś na własną kieszeń. Wadą takiego rozwiązania jest optyczne zmniejszenie przestrzeni w porównaniu do ścian jednolitych. Naturalne drewno z czasem zmienia kolor, reaguje także na wahania temperatur i wilgotności, co prowadzić może do powstawania rysek i szczelin. Co więcej, boazerię drewnianą należy co jakiś czas impregnować i odświeżać.

Aranżacja wnętrza

Jeśli zdecydowałeś się na wybranie boazerii do wykończenia ścian, pamiętaj, że jest to element wystroju bardzo rzucający się w oczy. Należy wykorzystać tę cechę, kontrolować ją i nie pozwolić, by w sposób nieplanowany zdominowała wnętrze. Wykładając deskami całe pomieszczenie warto zdecydować się na proste, minimalistyczne meble. Jeśli natomiast położymy boazerię na jednej ścianie, a pozostałe pomalujemy na jednolity kolor, uzyskamy ciekawy efekt dekoracyjny.

bar-692003_640

Przeczytaj poprzedni wpis:
fugi
Fugi jako dekoracja

Na aranżację łazienki składa się kabina prysznicowa, umywalka, wybór odpowiedniej baterii, toaleta i różne łazienkowe akcesoria. Ważną rolę odgrywają kafelki....

Zamknij