Chorwacki haft

Contact An Agent

Chorwacka sztuka dekorowania płótna nie ma sobie równych. Na licznych jarmarkach można nabyć ręcznie wyszywane obrusy i zestawy pościeli. To atrakcja nie tylko dla turystów – miejscowi właśnie takimi białymi, ozdobionymi haftami tkaninami zdobią swe domy.

Dużym zainteresowaniem przyjezdnych cieszą się chorwackie stroje ludowe – wszak stanowią one część dziedzictwa kulturowego bałkańskiego narodu. Damska wersja takiego zestawu składa się z bluzki, spódnicy, sukienki, fartuszka, z butów oraz chustki. U mężczyzn taki strój komponuje się z koszuli, spodni, serdaka oraz butów.

Oczywiście, wszystkie części garderoby są obszyte pięknymi haftami, dekorowane kolorowymi nitkami. Jeśli przy koszulce pojawia się falbana, musi być ona wykonana z najlepszego płótna. Jakość towaru widać już na pierwszy rzut oka. Chorwaci uwielbiają naturalne tkaniny: w ich otoczeniu dominuje więc płótno, bawełna, a także miły w dotyku plusz, owcza wełna.

W mieszkaniach i domach majętni gospodarze nie szczędzą na zakupie śnieżnobiałej pościeli, charakteryzującej się hafciarskimi wstawkami. Pościel, zgodnie z tradycją, rodzina przechowuje w drewnianej skrzyni – będzie to posag dla przyszłej panny młodej, dla wchodzącej w dorosłość córki. Sami Chorwaci podkreślają, że posag ów ma znaczenie wyłącznie symboliczne – obecnie od poduszek dekoracyjnych cenniejsze są gadżety elektroniczne lub oszczędności w euro… Jednak panie domu z sentymentem wspominają szydełkowe obrusy, które dostały od swych babć czy mamine rady na temat tego, jak dbać (jak krochmalić, jak prać) płócienne serwety.

Starsze Chorwatki, latem, nie stronią od noszenia na głowie białych chustek. To praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w miejscach gdzie temperatura powietrza jest naprawdę wysoka i nie każdy mieszkaniec kraju, zmierzający na targ czy pracujący cały dzień w ogrodzie, może pozwolić sobie na odpoczynek nad wodą czy na niewychodzenie z chłodnego domu. Chustki są często starannie wyszywane barwną włoczką i mogą też stanowić świetny upominek z urlopu w Splicie. Towaru tego nie brak na placach handlowych czy w budkach z upominkami.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bożonarodzeniowe stroiki

Można je zrobić samodzielnie, można wesprzeć się gotowymi pomysłami i modelami. Najważniejsze, że tymi stroikami nastrój świąteczny podkreślamy!

Zamknij