Ciekawostki – czym dawniej były bordiury?

Contact An Agent

Bordiura to pas dekoracyjny. Najczęściej wykonany jest z roślinnych elementów lub ornamentów. To pas, który pojawiał się na obrzeżu tkanin czy strojów, stanowić ma zamkniecie kompozycji malarskiej, graficznej czy plastycznej.

W sztuce użytkowej bordiura stanowiła element obramowujący płaskorzeźby czy inne elementy, takie jak drzwi, posadzki czy tablice.
Ta sama nazwa funkcjonuje jako określenie dla kwiatowych, wzorzystych pasów, które tworzą obramowania klombów lub gazonów. Również w książkowym iluminatorstwie, jako pas dekorowany. Graficznie okalający tekst główny stronicy książki.
Na szczególną uwagę zasługują tu bordiury heraldyczne, które stały się również przedmiotem badań. To rodzaj bardzo prostego lub odwrotnie – bardzo ozdobnego pasa, który pojawiał się wzdłuż krawędzi herbowych tarcz. Często to jeszcze w jego obszarze znajdowały się miniaturki godeł heraldycznych.
Tego typu bordiury spotykane były najczęściej w szkockiej heraldyce, ale również w portugalskiej, hiszpańskiej, brytyjskiej i francuskiej.
Bordiury, szczególnie w Szkocji, nie miały jedynie funkcji ozdobnej. Poza nią były oznaczeniem charakteru udostojnienia herbu (szczególnie motyw double tressure flory counter flory). Oznaczenia mogly tu polegać również na uszczerbieniach herbu. Działo się tak w momencie pochodzenia z nieprawego łoża lub dla zanaczenia pochodzenia z młodszej gałęzi rodu.
W Hiszpani często spotkać sie mogło z łamaniem podstawowych zasad klasycznej heraldyki. Polagało to na umieszkaniu w herbach bordiur z motywami węży, lwów, czy napisów.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie są rodzaje umywalek?

Umywalka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń sanitarnych w łazience. Kiedyś królowały białe ceramiczne umywalki mocowane do ściany. Obecnie wybór...

Zamknij