Jak ubrać i pielęgnować choinkę?
Posted by user on gru 8, 2011 in Aranżacja domu, Dodatki do wnętrz | 0 comments
Już grudzień! Zaczyna się okres przedświątecznych zakupów i przygotowań do Bożego Narodzenia. Prezenty, jedzenie, dekoracje, kreacje specjalnie do świątecznego stołu. Oczywiście, najważniejszą dekoracją całego domu jest choinka. Wiele osób co roku ma ten sam problem – jakie drzewko kupić, jak ubrać i jak je pielęgnować, żeby cieszyło oko możliwie jak najdłużej.
Zasadniczą kwestią jest wybór drzewka. Najłatwiejszym wyjściem z opresji jest sztuczne drzewko, ale nigdy nie zastąpi ono prawdziwej, pachnącej choinki. Gatunek drzewka wybieramy zgodnie z naszymi preferencjami, na przykład zapachowymi. Olejek sosnowy działa wzmacniająco i pobudzająco a także łagodzi kaszel. Świerkowy odpręża, wycisza i łagodzi napięcie mięśni. Natomiast olejek znajdujący się w jodłach ma właściwości odkażające, zwalcza grzyby, bakterie i wirusy. Łagodzi bóle głowy i pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Jeżeli mamy wyrzuty sumienia wobec ścinania drzewka, możemy kupić drzewko w doniczce a na wiosnę wysadzić je do ogrodu.
Kiedy już zdecydujemy się na drzewko i ustawimy je w domu, przychodzi pora na ubieranie. Jeżeli w domu są dzieci, to im można powierzyć to ważne zadanie – będą miały dużo satysfakcji. Wybór ozdób to w dużej mierze kwestia gustu, ale warto pamiętać o kilku zasadach. Jeżeli wnętrze domu utrzymane jest w stylu rustykalnym lub przynajmniej klasycznym, to choinka powinna się z tym komponować i prezentować na sobie tradycyjne ozdoby wykonane z wikliny, drewna, bawełny. Idealnie pasować będą własnoręcznie przygotowane cacka – to także można powierzyć dzieciom. Jeżeli wnętrze jest nowoczesne i jasne, możemy pokusić się o bardziej modernistyczne wystylizowaną choinkę, na przykład w ozdobach utrzymanych w jednej lub dwóch tonacjach kolorystycznych.
Aby drzewko nie zrzuciło zbyt szybko igieł, trzeba o nie zadbać. Już podczas zakupu, należy zwrócić uwagę na kondycję rośliny – wybierzmy taką o zielonych i elastycznych gałązkach. Najlepiej, jeżeli drzewko będzie stało w chłodnym pomieszczeniu, przynajmniej nie cieplejszym niż 20 stopni Celsjusza. Jeżeli nie mamy innego wyjścia i choinka musi stać w ciepłym pokoju, to nie ustawiajmy jej w pobliżu źródeł ciepła – żadnych kaloryferów, grzejników elektrycznych czy piecyków. Roślina musi być regularnie podlewana letnią wodą, ziemia w donicy powinna być lekko wilgotna. Można do wody dodawać specjalne mieszanki witaminowe przeznaczone dla choinek. Zanim wstawimy drzewko do ciepłego pomieszczenia należy zahartować je wcześniej – przetrzymać około dwie godziny w chłodniejszym miejscu. Jeżeli w domu są małe dzieci, choinka nie powinna być ustawiona blisko drzwi – rozbrykane dzieci mogą przez nieuwagę potrącić drzewko.