Organizacja w małym dziecięcym pokoju

Contact An Agent

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na osobne pokoje dla każdej z pociech. Co zrobić gdy pomieszczenie dodatkowo nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów?

Na samym początku najlepiej podzielić pokój na dwie części, ale w taki sposób, by nie zaburzyć harmonii całości pomieszczenia.

Wspólny pokój dla dwóch dziewczynek lub dwóch chłopców:

Dla małych dziewczynek idealny będzie cukierkowy, pastelowy pokój nawiązujący do bajkowego świata księżniczek czy wróżek. Warto zakupić identyczne meble, tak by żadne z dzieci nie czuło się pokrzywdzone.

W wypadku chłopców jako motyw przewodni z pewnością sprawdzi się piłka nożna, ulubiony super bohater czy coś z motoryzacyjnego świata.

Pokój dla dziewczynki i chłopca:

Sytuacja jest wtedy łatwiejsza, gdyż znika problem walki o te same zabawki. Warto jest podzielić pokój na dwie strefy. Dziewczęca część powinna być bardziej pastelowa i delikatna, chłopięca w wyraźniejszych kolorach. Przestrzeń pomiędzy powinna być wzbogacona o element integrujący dzieci. Może to być np. nieduża tablica do pisania kredą, albo kawałek ściany na której dzieci będą mogły zawieszać swoje prace, zdjęcia czy plakaty. Przyda się też niewielki kawałek podłogi na wspólne zajęcia: stolik do malowania, regał z książeczkami i pufy do czytania. Dobrze jest też rozdzielić półki, szafki czy szafę pomiędzy dzieci, by każde z nich dokładnie wiedziało, co do niego należy.Jako dekorację warto jest wybrać  ulubione rysunki a także wspólne zdjęcia.

Bardzo istotne jest również zaaranżowanie strefy snu. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku łóżko piętrowe. Zajmuje o wiele mniej miejsca niż dwa pojedyncze. Przyjęło się, że starsze dziecko śpi na górze, a młodsze na dole, nie jest to jednak regułą.

Wspólny pokój dla nastolatki i małego dziecka:

Na początku może wydawać się to nierealne, ale istnieją sposoby by urządzić wygodny pokój dla rodzeństwa w tak różnym wieku. Najłatwiejszą  z opcji jest podzielenie pokoju na pół. Gdy jednak wybudowanie ściany jest niemożliwe, należy zrobić wszystko, by jego strefy były jak najbardziej spójne pod względem stylu i barw. Dwa kolory ścian: różowa i niebieska nie pozostawiają wątpliwości, kto zajmuje, którą część pokoju. Warto też przedzielić strefy kotarą czy zasłoną, by stworzyć więcej intymności. Idealnym rozwiązaniem będzie też podest ze schodkami, ale jego wybudowanie jest możliwe tylko w większym metrażowo pokoju i wiąże się ze sporym remontem.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak myć różnego typu podłogi?

Wiadomym jest, że mycie podłogi nie należy do skomplikowanych czynności. W każdym gospodarstwie domowym spotyka się jednak różne rodzaje powierzchni,...

Zamknij