Zasłony a wnętrze

Contact An Agent

Aranżacja wnętrza to nie tylko ściany, podłoga, sufit, meble i bibeloty. To również takie dodatki jak poduszki, narzuty czy zasłony. Za pomocą zasłon można odmienić nudne wnętrze, trzeba tylko je umiejętnie dobrać do danego stylu.

Zasłony powinny współgrać ze stylem wnętrza, z kolorami ścian i mebli znajdującymi się w danym pomieszczeniu, z przeznaczeniem danego wnętrza oraz jego wielkością. Jeśli pokój jest mały albo jego okno wychodzi na północ, zasłony w oknie powinny być jasne lub pastelowe. Optycznie powiększą wnętrze i je rozjaśnią. Pokój stanie się większy, jeśli zasłony będą miały podobny wzór jak ten znajdujący się na tapecie i będą w podobnym odcieniu. Jeśli pomieszczenie jest duże lub jego okna wychodzą na południe, w oknach mogą pojawić się zasłony w ciemnych kolorach. Ciemne zasłony, np. w barwach czerwieni, fioletu lub brązu są polecane do sypialni, bo będą sprzyjać relaksowi i zatrzymywać światło. Do salonu polecane są jaśniejsze barwy, chyba, że znajduje się tam bardzo duże okno, albo salon znajduje się od strony południowej. Jasne zasłony sprawdzają się również w pokojach dziecięcych.

Zasłony mogą być dominującym akcentem we wnętrzu lub stonowanym tłem dla mebli czy innych dodatków. Efekt harmonii wnętrza otrzyma się powtarzając wzór znajdujący się na zasłonach na poduszkach, narzutach czy obiciach mebli.

Zasłony zawsze powinny być długie. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, gdy pod samym oknem znajdują się meble i wymuszają krótką długość zasłon. W innym wypadku powinny kończyć się centymetr lub dwa nad podłogą lub opierać się delikatnie o posadzkę (wystarczy 5 cm). Zasłony mogą się też płożyć po ziemi, muszą być wtedy ok. 20 cm dłuższe niż normalnie. Taki zabieg jednak sprawdza się wyłącznie we wnętrzach o klasycznym wystroju. Warto wziąć pod uwagę wygląd karnisza. Karnisz powinien być prosty, jeśli zasłony mają być bogato zdobione i ozdobny, jeśli zasłony mają być gładkie.

Mocnym akcentem kolorystycznym zasłony są najczęściej we wnętrzu zaaranżowanym w stylu minimalistycznym. Przełamują monotonię barw i ewentualną nudę minimalizmu. Najlepiej sprawdzą się tu zasłony gładkie. Zasłony w neutralnych kolorach, jak beże, jasne brązy, biele i szarości, wykonane z naturalnych materiałów sprawdzą się we wnętrzu urządzonym w stylu eko, naturalnym. Styl pop-art polubi zasłony ozdobione dużymi wzorami geometrycznymi. Geometria pasuje również do wnętrz w stylu art-deco, do tego kontrasty i abstrakcyjne wzory. Do stylu romantycznego, angielskiego czy prowansalskiego pasują raczej zwiewne firanki ozdobione kwiatowymi motywami, ale można pokusić się o lekkie zasłony z organzy lub tiulu w barwach charakterystycznych dla tych wnętrz, więc białym, beżowym, karmelowym, turkusowym, błękitnym, groszkowym, lawendowym czy różowym. Grube zasłony w roślinne desenie czy pasy nadają się do wnętrz eleganckich urządzonych w stylu klasycznym. Zasłony satynowe, połyskujące złotem lub w kolorze czerni albo mocnego fioletu będą pasować do wnętrza w stylu glamour.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Otul swoje okno na zimę

Udekorowane okno nadaje charakter i ciepło całemu wnętrzu. W szczególności ciepło jest dla nas ważne w zimowe dni, kiedy myślimy...

Zamknij