Styl eklektyczny
Posted by Hania on cze 2, 2014 in Aranżacja domu | 0 comments
Wybór stylu, w jakim urządzimy nasze mieszkanie to w wielu wypadkach poważna decyzja. Mieszkanie powinno bowiem nie tylko wyglądać dobrze, ale zapewniać nam komfort przebywania w nim. Mówić krótko – najważniejsze jest to, abyśmy dobrze czuli się w urządzony przez nas wnętrzach. A co, jeśli lubimy łączyć różne style?
Odpowiedzią jest eklektyzm, który polega właśnie na łączeniu, ale umiejętnym, elementów różnych stylów. Czy nie brzmi to obiecująco? Oznacza bowiem, że w jednym pomieszczeniu możemy umieścić nasz ulubiony fotel bujamy odziedziczony po babci oraz nowoczesną pojemną komodę.
To właśnie możliwość połącznia tego, co lubimy najbardziej, jest największą zaletą eklektyzmu. Dzięki niemu dużo łatwiejsze stanie się przearanżowanie urządzonych już pomieszczeń, w których wystarczy wymienić tylko poszczególne elementy, aby nadać im nowy charakter.
Eklektyzm obejmuje wiele płaszczyzn. Możemy wykorzystać go, rozpoczynając od wykańczania wnętrz. W tym wypadku możemy łączyć dekoracyjne tapety z surowym betonem czy ceglanymi ścianami. Również wysłużona drewniana podłoga może połączyć się z nowoczesnymi gładkimi powierzchniami ścian. Jeśli więc obawiamy się, że remont ścian wymusi również wymianę podłogi na nową, a także wymianę całego wyposażenia – nic bardziej mylnego. Wystarczy odrobina wyczucia, by połączenie nowych powierzchni ze starymi materiałami prezentowało się stylowo i ciekawie.
Eklektyzm to także sztuka łączenia dodatków. Ulubione antyki możemy łączyć ze współczesnymi projektami mebli. Oświetlenie, lustra, świeczniki i inne elementy możemy dobierać w zależności od naszego gustu – nie ma tutaj sztywnych zasad i jasnych wytycznych.
Jedyna wadą eklektyzmu jest to, że łatwo tutaj o chaos. Może powodować go zarówno nadmiar dodatków, jak i złe ich dopasowanie. Jednak odrobina poczucia stylu i gustu wystarczy, by wprowadzić w nasze wnętrza eklektyzm w najlepszym jego wydaniu.
Więcej ciekawych porad znajdziecie w tym miejscu.
Photo credit: army.arch / Foter / (CC BY 2.0)