Minimalizm, czyli sztuka minimalna rozwinął się w latach 60. XX wieku. W minimalizmie, jak sama nazwa wskazuje występuje ograniczenie środków ekspresji. W plastyce będzie to ograniczenie środków plastycznych, w muzyce – odrzucenie skomplikowanej i niezrozumiałej struktury, a w literaturze oszczędność środków wyrazu. Termin ten zawędrował też do architektury, przez co mamy architekturę minimalistyczną, której efekty możemy oglądać również w łazience.
Cechą przewodnią łazienki minimalistycznej jest prostota. Wszystko w takiej łazience powinno być spójne, żaden element nie powinien „krzyczeć”. Kolory powinny być stonowane, najczęściej przeważa czerń, biel i brąz. Minimalizm to nowoczesność, jednocześnie dobierane elementy – szkło, egzotyczne drewno czy beton – układane są w zupełnie nowatorski i oryginalny sposób. Łazienki w stylu minimalistycznym mimo surowości i oszczędności potrzebują dużo przestrzeni. Świetnie w nich wyglądają duże, dość płaskie umywalki, duże wanny i szerokie i wysokie lustra. Również, dobre punktowe oświetlenie bardzo zwiększa atrakcyjność wnętrza.
Trzeba przyznać, że zadanie urządzenia łazienki w stylu minimalistycznym może nastręczyć wszelakich trudności. Często właśnie z tego powodu zadania tego typu powierza się specjalistom w zakresie architektury wnętrz. Z tego też powodu urządzenie takiej łazienki sporo kosztuje. Projekt, jak i dobór elementów to spory wydatek. Bardzo często znani architekci projektują swoje własne domy w stylu minimalistycznym, w tym łazienki. Nierzadko domy te, jak i łazienki i inne zupełnie zaskakujące pomieszczenia lub łączenie pomieszczeń, przynoszą zaskakujące rezultaty i nowatorskie rozwiązania. Abstrahując od kwestii gustów, wiadomo, że jednemu spodoba się przepych, drugiemu minimalizm, to jednak posiadacz łazienki w stylu minimalistycznym uchodzi często za osobę o wysokim poziomie gustu i smaku.