Cechy dobrego oświetlenia wewnętrznego

Cechy dobrego oświetlenia wewnętrznego

W naszych prywatnych domach i mieszkaniach nie obowiązują szczegółowe przepisy i wytyczne dotyczące instalacji oświetleniowej, co ma miejsce w przypadku obiektów użyteczności publicznej. Jednak warto wziąć pod uwagę kilka rad, które pomogą w optymalnym rozmieszczeniu wszystkich punktów oświetlenia w domu.

Oświetlenie w domu pełni trzy funkcje: oświetla wnętrza ogólnie, oświetla punktowo poszczególne jego części lub elementy i ozdabia. Dobrze rozmieszczone lampy umożliwiają komfortową pracę, naukę, zabawę, relaks, a także na bezpieczne poruszanie się po domu i korzystanie ze wszystkich jego udogodnień.

Oświetlenie ogólne – zwykle występuje pod postacią lamp sufitowych, żyrandoli czy rozmieszczonych symetrycznie punktów. Rozjaśnia całe pomieszczenie, w którym jest zainstalowane. Nie jest jednak odpowiednie do pracy czy nauki, gdyż zwykle jest za słabe i rozproszone. Tego typu oświetlenie może być również doskonałą ozdobą każdego wnętrza.

Oświetlenie punktowe – czyli skierowane w konkretne miejsca. Przykładem takie oświetlenia może być oświetlenie stołu w kuchni albo lampka do czytania. Oświetlenie punktowe można nazwać również roboczym, gdyż naświetla miejsca, przy których wykonujemy różne czynności. Spełnia ono więc bardzo ważną rolę w domu i jego instalacja powinna być dobrze zaplanowana.

Aby oświetlenie spełniało dobrze swoją rolę, powinniśmy najpierw zastanowić się nad funkcją, jaką będą pełniły dane pomieszczenia. Szczególnie ważne jest oświetlenie punktowe i robocze, które powinniśmy uwzględnić zwłaszcza w kuchni, łazience czy gabinecie. Powinno znaleźć się również w pokoju dziecinnym. Oświetlenie ogólne zwykle stanowi element wyposażenia każdego pomieszczenia, tutaj rozważyć należy głównie jego rodzaj i formę. Nie zapominajmy, że bardzo ważne jest także odpowiednie oświetlenie wszelkich korytarzy i innych ciągów komunikacyjnych, które muszą umożliwiać nam bezpieczne poruszanie się po domu.

Sprawdźcie również inne porady i inspiracje.

 Photo credit: SewPixie / Foter /(CC BY-NC-SA 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego warto zdecydować się na dywan?

Dywany zaczęto stosować najprawdopodobniej około tysiąca lat temu na terenie Azji Środkowej, gdzie służył jako ochrona przed zimnem, a także...

Zamknij