Pop art, czyli sztuka popularna jest jednym z prądów artystycznych, które narodziły się po II wojnie światowej. Dokładniej, jego początków powinniśmy szukać w latach 50. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Styl wywodzi się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Kojarzony jest głównie ze stylem komiksowym, jednak zawiera w sobie dużo więcej.
Sam nurt związany jest z masową konsumpcją, która miała dość duży wpływ na sztukę. Pop art wykorzystuje m.in. elementy reklamy oraz komiksów. Często zestawiane są środki popularne z wyrafinowanymi. Co ciekawe, dużym powodzeniem cieszy się kicz i ironia. W swoich „dziełach” królują jaskrawe barwy, dość duże rozmiary (przeważnie wzorów), a także odwaga. Niejednokrotnie, wykorzystywane motywy ulegały deformacji czy multiplikacji.
Co znajduje się w twórczości pop artu? Może lepiej zapytać, czego tam nie ma, bo tak naprawdę znajdziemy tam wszystko. Wykorzystywano są głównie elementy związane z życiem codziennym, np. żywność (w tym chociażby puszka fasoli), postacie z komiksów (Popeye), z życia (Marylin Monroe) oraz ikony kultury najnowszej.
Dość dużą częścią pop artu jest także kolaż. Łączone są zarówno formy łagodne jak i kanciaste. Kolorystycznie można spodziewać się wszystkiego. Oprócz jaskrawych barw spotkamy także mocne barwy takie jak mocna czerwień czy granat.
Jako narzędzia, często wykorzystywane są plastiki oraz akryle. Za ich pomocą w idealny sposób zostanie odzwierciedlone sedno pop artu. Istotne jest to, że sztukę pop art znajdziemy nie tylko w formie płaskiej (np. jako obrazy) ale także m.in. w formie odlewów gipsowych.
Z pop artem związane są m.in. takie postacie jak Andy Warhol, Robert Rauschenberg czy Jasper Johns, Jr. Styl ten głównie rozwinął się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce staje się coraz bardziej popularny, jednak do prawdziwego rozkwitu mu jeszcze daleko. Więcej o stylu pop art znajdziesz w tym miejscu.
Źródło zdjęć: See-ming Lee 李思明 SML / Foter.com / CC BY-SA;
Jesse Draper / Foter.com / CC BY-NC-ND.