Czego potrzeba do pięknego tarasu i balkonu?

Contact An Agent

Dekorację balkonów stanowi zazwyczaj kilka donic z pelargoniami, a taras kojarzy się z plastikowym zestawem ogrodowym w kolorze białym. A przecież to nie musi tak wyglądać. A nawet nie powinno.

Oczywiście pelargonie to nie jest zły pomysł, ale często poza nimi nie ma na balkonie nic godnego uwagi. Tymczasem należy zadbać o każdy szczegół. Nie tylko rośliny są ważne, ale i odpowiednie meble, podłoga i dodatki. Zarówno balkon jak i taras to przedłużenie domu, a taras może być dodatkowo częścią ogrodu. Wszystko musi więc ze sobą współgrać. Czy te białe, plastikowe krzesła ludzie kupują, bo się im podobają? Trudno w to uwierzyć. Większość zamieniła by je na coś w dobrym guście, ale nie chce wydawać pieniędzy. Lepsze, wcale nie musi być droższe, a przynajmniej nie tak bardzo. Trzeba tylko trochę poszukać, a nie udawać się na pierwszą lepszą promocję do hipermarketu.

Uroku balkonowi lub tarasowi dodadzą meble rattanowe z poduchami. Wraz z odpowiednimi roślinami, takimi jak oleandry czy fikusy, stworzą śródziemnomorski klimat. Jeśli na balkonie postawimy donice z lawendą, albo posadzimy ją wokół tarasu, to uzyskamy klimat słonecznej Prowansji. Meble żeliwne pasują do stylu romantycznego, angielskiego albo klasycznego. Meble drewniane pasują do każdego tarasu i na każdy balkon. Wtapiają się w otoczenie, bo są wykonane z naturalnego materiału. Wraz z kwiatami pomagają się odprężyć w naturalnym otoczeniu. Często zdarza się, że balkon jest zbyt mały, aby umieścić na nim cały zestaw ogrodowy. Można postawić chociaż jedno krzesło, jeśli się zmieści i skupić się na roślinach. Jeśli balkon jest odpowiednio długi i nie mamy ogrodu, można zamocować na nim hamak.

Jeśli taras wychodzi z kuchni, to można poustawiać na nim doniczki z ziołami i zrobić kącik jadalniany. Można też wyłożyć podłogę tarasu podobnymi płytkami do płytek w kuchni. Może to być gres nieszkliwiony. Jeśli nasz dom ma jakieś drewniane elementy lub w ogrodzie znajdują się drewniane konstrukcje, to podłoga tarasu również może być drewniana. Odpowiednie będzie drewno egzotyczne, bo jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne, albo deska kompozytowa, równie wytrzymała, ale tańsza i łatwiejsza w pielęgnacji. Ważne, aby podłoga na tarasie lub balkonie była antypoślizgowa i odporna na urazy. Polecana jest deska ryflowana, która ma charakterystyczne żłobienia. Świetnie sprawdzi się również kostka brukowa lub klinkierowa i ładnie skomponuje się z kamiennym ogrodzeniem. Płytki mają tę wadę, że w przeciwieństwie do drewna latem bardzo się nagrzewają. Drewno wraz z drewnianymi meblami nadadzą balkonowi lub tarasowi charakter rustykalny, ekologiczny bądź orientalny.

Odpowiednie dodatki pomogą podkreślić styl jaki chcemy osiągnąć. Tymi dodatkami może być odpowiednia zastawa, donice i doniczki, poduszki, koce, lampiony na świece, lampiony z papieru ryżowego, świece zapachowe, parasol czy markiza. Styl nowoczesny nie gryzie się z drewnianą podłogą ani z kamienną, trzeba tylko wybrać proste meble. Jeśli chcemy postawić na minimalizm, możemy ograniczyć liczbę kwiatów do jednego lub najwyżej trzech. Wystarczy jeden charakterystyczny akcent, np. w postaci efektownej donicy, by odmienić balkon lub taras.

Przeczytaj poprzedni wpis:
mebel w stylu shabby chic
Styl Shabby chic, czyli romantyczne starocie

Nie wszystko co nowe, jest dobre twierdzą miłośnicy stylów retro i vintage. To właśnie w ich kręgu powstał styl Shabby...

Zamknij