Styl Shabby chic, czyli romantyczne starocie

Contact An Agent

Nie wszystko co nowe, jest dobre twierdzą miłośnicy stylów retro i vintage. To właśnie w ich kręgu powstał styl Shabby chic, który łączy w sobie subtelność z chropowatością. Przypatrzmy się bliżej temu interesującemu trendowi.

Historia stylu

Shabby chic dosłownie znaczy tyle co „sfatygowany szyk”. Nazwa przewrotna, ale w dużej mierze trafna. Początki tego dekoracyjnego stylu sięgają lat 80. Termin po raz pierwszy pojawił się w magazynie „The World of Interiors”, styl zaś, głównie dzięki książce autorstwa Rachel Ashwell, z Wielkiej Brytanii rozprzestrzenił się na cały świat. Szczególnie dużą popularność znajdując w Stanach Zjednoczonych, gdzie w Santa Monica (Kalifornia) powstał pierwszy sklep oferujący meble w tym stylu.

Główne cechy Shabby chic

Trudno oddać ducha stylu Shabby chic w kilku słowach. Łączy on bowiem w sobie kontrasty. Z jednej strony mówi się o nim jako o stylu kobiecym, delikatnym pełnym wdzięku i romantycznego uroku, z drugiej trend ten opiera się na umyślnym niszczeniu mebli, zdzieraniu z nich farby, ich radykalnym postarzaniu. Wśród kolorystyki dominują cukierkowe, jasne, blade barwy różu, delikatnego fioletu czy écru. Ściany w tym trendzie cechują się pewną niezbornością kolorystyczną, mieszanie podobnych odcieni, nierównomiernie rozprowadzona farba, przebarwienia, niedoskonałości powierzchni. Aranżacje Shabby chic lubią dużą ilość dodatków, najlepiej w wiejskim stylu, jak falbanki, wstążki czy koronki. Motywy kwiatowe, bukiety róż, kwiaty w wazonie, serduszka, liczne ornamenty są kwintesencją tego stylu i to one, oprócz kolorystyki odzwierciedlają kobiecą duszę.

mebel w stylu shabby chic

Shabby chic, zdjęcie: apartment28, licencja: CC BY 2.0

Urocze starocie

Nie każdy, widząc podniszczony, obdrapany stół, stanie się fanem tego stylu, ale już widząc ten sam stół we wnętrzu skomponowanym w stylu Shabby chic, zapewne zupełnie inne miałby odczucia. To jest właśnie urok tej aranżacji, ciepłe, przytulne wnętrza znoszą kontrastujące z nim sfatygowane i zniszczałe meble. Dodatkowym plusem tego typu stylu jest to, że jest on bardzo otwarty na twórczą inwencję, większość z dekoracji możemy wykonać własnoręcznie.

Zdjęcie ikony wpisu, autor: CastawayVintage, licencja: CC BY 2.0

Przeczytaj poprzedni wpis:
rolety
Zasłaniamy okna

Duże okna w duży upał to duży dyskomfort. Dlatego tak ważna jest skuteczna ochrona przed wpływami promieniowania słonecznego. Osłony okienne,...

Zamknij