Dekoracje decoupage

Contact An Agent

Decoupage jako sztuka ozdabiania przedmiotów użytkowych lub dekoracyjnych stała się modna wśród kobiet w XVIII wieku. Wcześniej technika ta była wykorzystywana przez weneckich stolarzy oraz w Chinach do zdobienia lampionów, drzwi i okien. Jednak jej początki mogą pochodzić nawet z terenów wschodniej Syberii.

Technika serwetkowa, jak inaczej nazywa się decoupage, to bardzo prosta sztuka zdobienia przedmiotów i różnego rodzaju powierzchni, wzorami wyciętymi ze specjalnego papieru ryżowego lub po prostu z papierowych serwetek. Istnieją różne kierunki w decoupage’u, jak na przykład prowansalski, orientalny, rustykalny i wiele innych. Kobiety na dworze Ludwika XV lubowały się w tej technice i ozdabiały nie tylko meble, ale też mniejsze przedmioty, na przykład pudełka i przybory toaletowe. W tym czasie najpopularniejszymi motywami naklejanymi na różne powierzchnie były obrazy znanych malarzy. Ponieważ nie było wtedy specjalnych papierów, ozdobnych serwetek i przyrządów, panie musiały wycinać wzory z kopii obrazów, książek i gazet. Z czasem osoby zajmujące się decoupagem zaczęto uznawać za artystów. Techniką tą zajmowali się nawet tak wybitni malarze jak Pablo Picasso i Henri Matisse!

Dziś decoupage to przede wszystkim ciekawe hobby dla osób mniej lub bardziej uzdolnionych plastycznie. Urok przedmiotów zdobionych tą techniką polega na tym, że wyglądają one jakby były ręcznie malowane, a nie są. Istnieje mnóstwo sklepów i portali internetowych, gdzie możemy zaopatrzyć się bądź w gotowe, ozdobione przedmioty, bądź w farby, preparaty i papiery do samodzielnego ozdabiania. Dzięki tej technice możemy mieć w swoim domu bardzo oryginalne dekoracje. Takie dodatki z pewnością dodadzą pomieszczeniom uroku i osobowości. Deska w maki, szkatułka z widokiem Paryża, zegar w lawendę, czy doniczka z obrazem ulubionego malarza dopełnią idealnie wystrój naszej kuchni, salonu, czy sypialni. Jeśli nie czujemy się na siłach sami wykonać zdobienia techniką serwetkową, możemy zamówić sobie w internecie dany przedmiot z wybranym przez siebie motywem. Warto jednak spróbować samodzielnie zmierzyć się z decoupagem, bo jest to bardzo prosta technika, a z pewnością przyniesie wiele satysfakcji.

Ręcznie wykonane przedmioty mają swój urok i są niepowtarzalne. Choć hand made nie jest jeszcze w Polsce na porządku dziennym i za takie cacka musimy sporo zapłacić, warto mieć przynajmniej jedną rzecz w wystroju naszego mieszkania, która będzie pasować do nas idealnie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
niemowle
Pokój dla niemowlaka

Wyposażając pokój dla niemowlaka wręcz niemożliwością jest zaaranżować go według gustu naszej małej pociechy. We wczesnym etapie życia tak naprawdę...

Zamknij