Dekoracyjne oraz użytkowe „kapy łóżkowe”

Contact An Agent

Pisaliśmy już, jak wielkie znaczenie ma zmiana narzuty na łóżko, na kanapę, na fotel. Dobór innego koloru,  odmiennej faktury sprawia, że szybkim sposobem „ odświeżamy” nasz  kącik wypoczynkowy. Ważne, byśmy dobrali taką narzutę, która – oprócz funkcji dekoracyjnej – jest też łatwa w użytkowaniu.

Jeśli mamy w domu małe dziecko lub lubiącego wylegiwać się na łóżku psa, zainwestujmy w narzutę łatwą w czyszczeniu. Wtarte w koc słodycze lub sierść, która odkłada się w wełnianej strukturze, mogą uprzykrzyć codzienne porządki. Najlepsze będą narzuty z tkanin bawełnianych, lnianych, płóciennych, przyjemnych w dotyku, a zarazem wygodnych w utrzymaniu, w czyszczeniu.

Mniej polecane są satyny, które – choć występują we wszystkich kolorach tęczy – służą raczej tylko do okrywania (no i zdobienia pomieszczenia). W ciągu dnia nie położymy się na – wyścielonym nimi – łóżko, bo kontakt naszej skóry z tak sztucznym materiałem nie należy do najprzyjemniejszych.  Za to dekoracyjne tkaniny – bardzo często – mają ten plus, że sprzedawane są od razu z pięknie wyszywanymi poszewkami na poduszki. Całość tworzy więc elegancki komplet, którym możemy spowić nasze – przez paręnaście godzin nieużywane –  łoże, nadając mu iście królewskiego wyglądu.

Ceny narzut wahają się od 150 zł do (nawet!) kilku tysięcy. Zależy o jakim materiale myślimy i jak chcemy by był on upiększony. Ręczne hafty są drogie, a koronkowe wykończenia dodatkowe płatne. Im grubszy materiał, im większy rozmiar kapy, tym koszt zamówienia odpowiednio wyższy. Bardzo modna w nadchodzącym sezonie bukla to puszysta, przemiła w dotyku materia, udekorowana frędzlami . Jednak nie polecają jej właściciele kotów i psów, którzy godzinami walczą z usunięciem sierści ze swych wytwornych narzut. Z kolei jasne, pastelowe barwy, które tak świetnie rozjaśnią ciemną sypialnie i nadadzą przytulności każdemu wnętrzu, nie sprawdzą się, gdy mamy małe dzieci, lubiące bawić się (i jeść smakołyki) na łóżku lub na kanapie.

Oszczędźmy sobie stresów i pracy, od razu inwestując w żywe, acz ciemniejsze barwy. Popularny jest kolor farby ciemnopomarańczowy (wizualnie ociepla pokój), czerwony lub granatowy. Do tego można dobrać pstrokate poduszki lub poszewki w odcieniu, skontrastowanym z narzutą. Reguła dobierania jest prosta: jeśli mamy jakiś wzór na kapie, zdecydujmy się na jednolite dodatki. Jeśli zaś okrywamy kanapę bądź łóżko gładką tkaniną o jednolitym kolorze, poszalejmy z wzorami na poduszkach. W sklepach z materiałami jest teraz tyle możliwości, że na pewno znajdziemy inspirację, odpowiednią do naszych upodobań.

Przeczytaj poprzedni wpis:
malowanie, odświeżanie ścian
Pora na malowanie! Wybrać wałek czy pędzel?

Po długiej zimie wiele osób decyduje się na malowanie - to najlepszy czas, by odświeżyć lub zmienić wygląd mieszkania, domu...

Zamknij