Pora na malowanie! Wybrać wałek czy pędzel?

Contact An Agent

Po długiej zimie wiele osób decyduje się na malowanie – to najlepszy czas, by odświeżyć lub zmienić wygląd mieszkania, domu bądź ogrodu. Przed rozpoczęciem działań należy wybrać niezbędne narzędzia malarskie, w tym te najważniejsze – wałek lub pędzel. Które z nich sprawdzi się najlepiej? To zależy od kilku czynników.

Wałek

Kiedy postanowiliśmy odmalować ściany mieszkania lub domu, najlepszym wyborem prawdopodobnie okaże się wałek. Jest stworzony z myślą o pokrywaniu dużych powierzchni w stosunkowo szybkim tempie – staje się to możliwe dzięki konstrukcji wałka i jego przymocowaniu do wysięgnika teleskopowego, który umożliwia malowanie bez używania drabiny. Dużą zaletą malowania przy pomocy wałka jest małe zużycie farby – to najbardziej ergonomiczny sposób, jeśli czeka nas wielkie malowanie. Warto jednak pamiętać, że przy użyciu tego sprzętu nie pomalujemy detali lub będzie to niezwykle ciężkie.

Pędzel

Wydawałoby się, że pędzel powoli wychodzi z użycia, jednak nic bardziej mylnego. Jeśli chcemy pomalować niewielką powierzchnię – kawałek ściany, mebel lub ogrodzenie – nie ma lepszego narzędzia. Łatwy w użyciu i idealny do niewielkich powierzchni zużywa niestety sporo farby, zwłaszcza gdy nie posługuje się nim profesjonalista. Przy malowaniu pędzlem należy również bardzo uważać, aby nie zostawić na zamalowywanej powierzchni włosia, którego później bardzo ciężko będzie się go pozbyć.

Co wybrać?

Jeśli jesteś amatorem, prawdopodobnie znacznie lepiej sprawdzi się wałek. Jest on znacznie prostszy w obsłudze, mogą nim malować nawet dzieci. Na ogół nie pozostawia smug, a dzięki wysięgnikowi (jeśli takowy posiada) można pokrywać farbą nawet sufit. Jeżeli jednak masz doświadczenie w malowaniu, możesz pozwolić sobie na użycie pędzla – nie zostawisz smug ani włosia, zużyjesz także mniej farby niż amator. Staraj się jednak nie malować pędzlem całego mieszkania – może być to po prostu męczące. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie obu narzędzi, w zależności od bieżących potrzeb; znając ich zastosowanie będziesz mógł dokładnie pomalować całe mieszkanie czy ogrodowy taras.

pędzel, walek, remont

Przeczytaj poprzedni wpis:
jak wybrac lustro
Jak wybrać lustro?

Lustro to jeden z elementów podstawowego wyposażenia domu. Jego historia sięga epoki paleolitu. Początkowo szlifowane było z kamienia i z...

Zamknij