Festiwal ,,Inspiracje” w Szczecinie

Contact An Agent

Ubiegłoroczna – wakacyjna edycja przebiegała pod hasłem ,,rajskie życie” i obejmowała ciąg wystaw, poświęconych dekoracji wnętrz, projektowaniu, oryginalnemu aranżowaniu przestrzeni. Najbliższa impreza oscylować będzie wokół słowa ,,apocalypse” i prócz motywów artystycznych, dotknie również współczesnych problemów socjologicznych (poczucie stałego zagrożenia, lęk przed przyszłością) i politycznych (wątek ,,Arabskiej wiosny” wysunie się na pierwszy plan). Ambitnie! Zatem – do czerwca…

Celem Festiwalu jest zamienienie przestrzeni miejskiej w jedną wielką galerię sztuki. Ekspozycje będą prezentowane na ścianach budynków 13 muz, Muzeum Narodowego i galerii ,,Zona”. Zaproszonych zostało ponad pięćdziesięciu artystów z całej Europy. Organizatorzy zapewniają, że i w tym roku nie zabraknie kontrowersyjnych performatorów, ulicznych pokazów, inteaktywnych spektakli i multisymultanicznych aranżacji. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyć mają warsztaty oraz prelekcje, mappingi w 3D, jak również koncerty gwiazd awangardowych, ceniących sobie żywy kontakt z publicznością, improwizacje, nowy wyzwania. Festiwal popiera też ideę recyklingu i koncepcję idei ekologicznych, nieustannie wdrażanych w życie, propagowanych wśród młodych pokoleń.

Historia Festiwalu sięga 2005 roku – początkowo dotyczył on wystaw fotograficznych, połączonych ze słuchaniem dobrej, mądrej muzyki. Takiej zmieniającej nasze spojrzenie na świat i na – prezentowane podczas imprezy – zdjęcia. Wraz z upływem czasu, szczecińskie ,,Inspiracje” stały się Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Wizualnej, traktującym o rzeźbie, malarstwie, grafice, instalacji przestrzennej i o dekoracji wnętrz.  Dotychczas działania artystów krążyły wokół pojęć: pamięć, sacrum – profanum, przestrzeń, glamour. Cel jest jeden: poszerzenie zamysłów geometrycznych o granice ludzkiej tolerancji. Wyjście ze sztuką do realnego świata.

Na kamienicach wyświetlane są slajdy, barwne prezentacje, emitowane są również telekonferencje z wybitnymi projektantami, desajnerami.  We salach reprezentatywnych Szczecina, jak również w niebanalnych jego kuluarach odbędą się wykłady, prowadzone przez historyków sztuki, krytyków artystycznych i niezależnych twórców. Słowem – moc wrażeń i możliwość zobaczenia niepokazanych jeszcze nigdzie dzieł. Dla chętnych – możliwość zakupienia fantazyjnych mebli, ręcznie szytych siedzisk i unikatowych obrazów, grafik.

Zgodnie z wezwaniem przewodnim Festiwalu w Szczecinie – dajmy się ponieść sztuce wizualnej. Niech nas otoczy, oczaruje, porwie.

 


 

Przeczytaj poprzedni wpis:
fototapety
Fototapety dekoracją Twoich ścian

Jeżeli nie masz pomysłu na udekorowanie swoich ścian. Nie wiesz, czy wybrać malowanie czy tapety. Nie potrafisz się zdecydować czy...

Zamknij