Jak segregować śmieci w gospodarstwie domowym?

Contact An Agent

Przepisy dotyczące ochrony środowiska sprawiają, że coraz więcej osób postanawia segregować odpady.  W tym celu warto zaopatrzyć się w kilka mniejszych koszy na śmieci, najlepiej w różnych kolorach. Wówczas nie pomylisz się jaki rodzaj odpadów, ma lądować w odpowiednim pojemniku.

3306387682_3cd02bf0ab_b

Rodzaje odpadów

Śmieci w gospodarstwie domowym należy segregować zgodnie z przyjętymi zasadami. Ważne jest aby szkło, plastik czy metale były czyste i niezatłuszczone. Segregacja odpadów powinna obejmować odpady organiczne i resztki jedzenia, papier, szkło przezroczyste, szkło kolorowe, plastik i odpady z tworzyw sztucznych, aluminium i metale, a także pozostałe. Aby ułatwić sobie oddzielanie odpadów, naklej na poszczególne pojemniki naklejki lub napisy.

Moc koloru

Pojemniki na odpady mają różne kolory. To ważne ponieważ, w innym wypadku łatwo byłoby pomylić się przy segregacji. Niebieski pojemnik jest przeznaczony na papier. Tu wrzucaj kartony, gazety, katalogi, stare książki i  zeszyty  miękkich okładkach. Makulatura powinna być jednak czysta i sucha. Nie powinny się tutaj znaleźć kartony po mleku czy sokach. Żółty pojemnik przeznaczony jest do segregacji metalu i plastiku. Można bez obaw tu wrzucać plastikowe butelki, opakowania z tworzyw sztucznych, nakrętki, kartony, pudełka po sokach, napojach, mleku, reklamówki i puszki z aluminium. Z butelek warto oderwać etykiety i nalepki.

Zielony, biały i czerwony

Zielony pojemnik na odpady jest przeznaczony na szkło kolorowe, a biały na szkło przezroczyste. Bardzo ważne jest to aby szkło do segregacji było czyste i umyte. Czerwony pojemnik, który jest bardzo rzadko spotykany nadaje się na puszki i metale. Nie powinno tu się znaleźć szkło potłuczone. Nie można zapomnieć o zdjęciu nakrętek.

Czego nie wrzucać do kosza?

Pewna grupa odpadów nigdy nie powinna znaleźć się w zwykłym koszu – chodzi o zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektroniczny, gruz i odpady budowlane, żarówki oraz lekarstwa. Pojemniki na odpady niebezpieczne znajdziesz w wielu miejscach publicznych. Przeczytaj więcej na temat tego jak segregować śmieci w domu.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Styl prowansalski w aranżacji wnętrz

Marzycie o romantycznym wnętrzu, pełnym nastrojowych dodatków, wyposażonym w stylizowane meble i pachnące aromatycznymi kwiatami? Jeśli tak, to receptą dla...

Zamknij