Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

Contact An Agent

Sen jest bardzo ważny w życiu człowieka. Szybkie tempo życia, zmartwienia, to wszystko sprawia, że czasem trudno zasnąć. W odpoczynku może również przeszkadzać sypialnia. Niemożliwe? Możliwe, gdy jest źle urządzona. Jej aranżację również należy starannie przemyśleć.

Sypialnia jest ważnym i bardzo prywatnym miejscem, dlatego najlepiej, gdy nie jest jednocześnie salonem. Mówi się, że barwy w tej części domu powinny być stonowane i naturalne. Ale jeśli nie lubimy bieli i beżów efekt spokoju nie zostanie osiągnięty. Najlepiej wybrać swój ulubiony kolor, albo chociaż taki, który lubimy. W ulubionym kolorze można dobrać dodatki takie jak narzuty czy poduszki dekoracyjne.

Najważniejszym elementem sypialni jest łóżko. Powinno być przede wszystkim wygodne. Przed zakupem należy je wypróbować i chwilę na nim poleżeć. Łóżko dla jednej osoby powinno mieć co najmniej 80 cm szerokości i powinno być 20 cm dłuższe niż wzrost danej osoby. Materac powinien być wykonany jedynie z naturalnych i oddychających włókien takich jak bawełna czy wełna. Niektóre pokrycia materacy bywają nawet antygrzybiczne i antyalergiczne. Najlepiej wybierać takie pokrowce, które mają zamek błyskawiczny, przez co można je łatwo zdjąć do prania. Materac powinien być również elastyczny. Najlepiej, gdy najtwardszy będzie na środku, średnio twardy w miejscu głowy, a miękki w miejscu stóp.

Sen umilą na pewno prześcieradła na gumce, które nie zsuną się ani nie zrolują w jego czasie. Wybór odpowiedniej pościeli jest także ważny. Dobrze, żeby pościel pasowała do reszty pomieszczenia. Jeśli sypialnia ma być elegancka, wybierzmy pościel satynową i błyszczącą. Jeśli wnętrze ma być romantyczne, wybierzmy pościel w drobne kwiatki w pastelowych kolorach.

Warto zwrócić uwagę na grubość kołdry. Dobrze mieć cieplejszą kołdrę na zimę, a cieńszą na letnie dni. Również wybór poduszki powinien być przemyślany. Jeśli często śpimy na brzuchu, wybierzmy niskie, miękkie poduszki, które nie nadwyrężą kręgosłupa. Do spania na plecach dobre będą poduszki wyższe i twardsze, które pozwolą odpocząć ramionom i zapobiegną bólowi szyi. Do spania na boku odpowiednia będzie poduszka o średniej twardości, która dopasowuje się do każdej pozycji. Można też zdecydować się na poduszkę, która dopasowuje się do wagi ciała.

Oświetlenie powinno mieć możliwość regulacji. Dobrym pomysłem mogą okazać się kinkiety, wtedy więcej miejsca będzie na stolikach nocnych. Przydadzą się również świece, które zapewnią nastrój romantyzmu i relaksu. Ciepły koc, dobra książka, ulubiona muzyka lub masaż stóp i można odpoczywać.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na strychu nie musi straszyć

Dla jednych jest miejscem składowania niepotrzebnych rzeczy, pamiątek lub rozwieszania prania. Dla drugich jest sypialnią, salonem, łazienką, pokojem dziecięcym lub...

Zamknij