Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Contact An Agent

Przy projektowaniu naszego domu najczęściej decydujemy się na użytkowe poddasze, które jest przestrzenią szczególną. O ile w miarę łatwo przy skosach urządza się sypialnie, to urządzenie łazienki jest rzeczą o wiele trudniejszą. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy urządzaniu, aby była wygodna i funkcjonalna?

Urządzenie pomieszczenia w którym dominują skosy wymaga dokładnego przemyślenia aranżacji, bowiem trzeba zwrócić uwagę praktycznie na każdy centymetr powierzchni. Urządzenie łazienki na poddaszu jest dużym wyzwaniem, ale może sprawić dużo przyjemności. Rozsądny plan zagospodarowania oraz trochę inwencji na pewno pozwolą stworzyć nam łazienkę, która będzie nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna.

W zasadzie im mniej skosów w naszej łazience, tym łatwiej będzie nam ją urządzić. Druga sprawa to spadek dachu – im jest łagodniejszy, tym większa przestrzeń do zagospodarowania. Najważniejszą rzeczą przy projektowaniu łazienki na poddaszu jest wysokość ściany kolankowej, czyli tej na której oparta jest więźba dachowa. Im wyższa, tym oczywiście lepiej. Nie ma jednak problemów z zaprojektowaniem łazienki w której wysokość ścianki to zaledwie 70 cm. W takich przypadkach pod skosem możemy umieścić np. półki na kosmetyki czy też niewielki grzejnik. Przy ściankach o wysokości około 2 metrów, pole do popisu jest już ogromne. Swobodnie możemy w takim miejscu umywalkę, sedes czy wannę. Musimy jednak o komforcie poruszania się po naszej łazience – nie możemy sobie pozwolić na umieszczanie urządzeń sanitarnych w miejscach do których trudno podejść, lub korzystanie z nich jest utrudnione. Przy żadnym urządzeniu nie powinniśmy się schylać ani uderzać o sufit przy wstawaniu.

wanna

Przy projektowaniu łazienki na poddaszu trzeba zwrócić uwagę na każdy detal, bowiem nawet jeden błąd może utrudnić korzystanie z naszej łazienki. Dobrze urządzona łazienka na poddaszu będzie nie tylko ciekawym pomieszczeniem w naszym domu, ale przede wszystkim miejscem odpoczynku i relaksu. 

Przeczytaj poprzedni wpis:
glazura łazienkowa
Duża łazienka? Duże możliwości!

Jeśli akurat wprowadziliśmy się do mieszkania, które ma przestronną, jasną łazienkę, dobrze będzie tę przestrzeń prawidłowo wykorzystać. Błędnie uważa się,...

Zamknij