Jak wyczyścić mosiądz?

Contact An Agent

Co prawda zielonkawy nalot, który pojawia się na mosiężnych przedmiotach, wygląda szlachetnie, jednak może też nas irytować. Na szczęście są sposoby, żeby go usunąć.

Nie tylko kwestie estetyczne

Taki osad to tak naprawdę nie tylko kwestia estetyki. Jak mosiężnych przedmiotów używamy w kuchni, na przykład moździerza, to korzystniej, jak pozbędziemy się tego osadu, bo można nim zanieczyścić żywność. Na tyle, że można nawet się zatruć.

Bardzo dobre efekty, szczególnie jak przedmioty są silnie zaśniedziałe, daje ostrożnie wyszorowanie ich namydloną ryżową szczotką, najlepiej pod ciepłą wodą. Na końcu przedmioty po prostu trzeba opłukać. Mosiądz możemy także zanurzyć w gorącej wodzie, do której dodajemy płynu do mycia naczyń. Najlepiej pozostawić tak czyszczone przedmioty na około 20 godzin. Po tym namoczeniu trzeba zrobić coś jeszcze – wyczyścić dany przedmiot specjalnym preparatem do tego metalu. Polecane jest mleczko do metali kolorowych. Więcej ciekawych porad znajdziesz tutaj.

bernstein-93182_960_720

Inne sposoby

Innym ciekawym środkiem jest oliwa z oliwek. Przedmiot, który chcemy wyczyścić, wkładamy do niej na dłuższą chwilę, a na końcu delikatnie wycieramy ściereczką. Oliwa działa zbawiennie, bo zmiękcza osady z wierzchniej warstwy naczynia, a jednocześnie nie wywołuje uszkodzeń takiego rodzaju, jak zadrapania lub rysy. Dobrym sposobem jest też przemywanie czy pocieranie powierzchni pastą do zębów, która jest rozrobiona sokiem z cytryny lub kwasem z kiszonej kapusty.

Ważna uwaga

Tu jednak uwaga, którą trzeba wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że różne kwasy i ocet są mocno żrące, więc jeśli dobierzemy złe proporcje, to możemy uzyskać niechciany efekt – różowawe przebarwienie mosiądzu. Żeby to ograniczyć, trzeba pamiętać o prostym zabiegu, a mianowicie zawsze myjmy dany przedmiot w ciepłej wodzie, a na końcu opłukujemy go czystą wodą. To zapewnia, że przedmiot nie będzie wyglądał jeszcze gorzej, niż przed całym zabiegiem. To bardzo ważne, bo czasami chcemy lepiej, a wychodzi gorzej. Jeśli skorzystamy z wymienionych tu sposobów rozsądnie, to nie ma ryzyka, że czeka nas przykra niespodzianka.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Najmodniejsze trendy w aranżacji salonu

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dzienny w swoim mieszkaniu? Jeśli w ciąż nie wiesz, na jaki styl się zdecydować z...

Zamknij