Jak zaaranżować okno tarasowe lub balkonowe, aby było eleganckie i funkcjonalne?

Jak zaaranżować okno tarasowe lub balkonowe, aby było eleganckie i funkcjonalne?

Okno tarasowe przez wzgląd na swój rozmiar nie tylko umożliwia dopływ większej ilości światła dziennego, ale również umożliwia swobodne wyjście na taras. Ponadto jest ono również niezwykle ważnym elementem wystroju wnętrza, na którego wygląd musimy zwrócić szczególną uwagę. To właśnie te dwa aspekty – dekoracyjny charakter oraz użytkowość – musimy pogodzić dobierając elementy wykończenia wnęki okiennej. Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak zrobić to dobrze.

Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się okno tarasowe lub balkonowe, to jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Duże okno zapewnia lepszy dopływ światła dziennego, a co za tym idzie pomieszczenia wydają się jaśniejsze i bardziej przestronne. Dobrze dobrana aranżacja okienna podkreśli widok, jaki przez nie widać, a także urozmaici stylizację samego wnętrza.

Firany, rolety i zasłony

Chcąc zasłonić okno wybieramy zazwyczaj pomiędzy firankami, zasłonami i roletami. Każde z tych rozwiązań może sprawdzić się doskonale, jednak w przypadku okien tarasowych i balkonowych, przez które przecież wychodzimy na zewnątrz, odpowiedź nie jest taka prosta. Klasyczne połączenie firanek oraz zasłon może okazać się niefunkcjonalne – tkanina może przeszkadzać przy swobodnym poruszaniu się, gdy np. kierujemy się w stronę tarasu z kubkiem gorącej kawy i książką w ręce. To co jest idealną receptą na zwykłe okna, w przypadku tych balkonowych i tarasowych może wcale nie być tak skuteczne.

Ciekawą alternatywą dla takiego klasycznego połączenia są zasłony oraz rolety. W takim przypadku te pierwsze pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną – materiał zawieszony na karniszach układa się w eleganckie fałdy. Z kolei rolety pozwalają skutecznie zaciemnić wnętrze oraz sterować światłem dziennym wpadającym do środka. Gdy chcemy swobodnie wyjść na taras, możemy po prostu rozsunąć zasłony i podnieść rolety – taka aranżacja nawet w opisanym układzie będzie wyglądać znakomicie, czego nie można powiedzieć o zsuniętych na jedną stronę firanach. Więcej o rodzajach rolet można przeczytać na http://bilgoraj.com.pl/rzymskie-plisowane-dzien-i-noc-czy-znasz-popularne-rodzaje-rolet,,3,11,11,1,16161,n.html

Dodatki

Aranżując okno tarasowe nie możemy zapominać o dodatkach. Przykładowo karnisz ma ogromne znaczenie dla całej stylizacji. Jeśli powiesimy go bliżej sufitu, przez co zawiesimy dłuższe zasłony, pomieszczenie będzie się wydawało wyższe. Z kolei jeśli umieścimy go bliżej wnęki okiennej, optycznie je zmniejszymy. Dodatkowo przy oknie warto zamontować także specjalne uchwyty, za pomocą których będziemy mogli zebrać zasłony na boki – będą one się efektownie układać, a całość aranżacji będzie jeszcze funkcjonalniejsza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
regał w pokoju dziecięcym
Jak samodzielnie zrobić regał na zabawki?

W pokoju malucha nie ma miejsca na nudę. Powinien tętnić kolorami, kształtami i fakturami. Wszystko, by stymulować dziecko do prawidłowego...

Zamknij