Jakość wody jest ważna

Contact An Agent

Jakość wody jest ważna, jak sama woda. Nie zawsze jednak można całkiem pozytywnie ocenić jej smak i zapach. Wpływ na to mają różne substancje, które nie oczyszczone przez technologię uzdatniania wody, psują jej jakość. Jeśli chcemy cieszyć się wolną od różnych niepożądanych wpływów, czystą i bezzapachową wodą, powinniśmy zainwestować w skuteczny system jej oczyszczania. Filtry do uzdatniania wody zapewniają lepszą jakość wody.

 

Pierwszym, podstawowym elementem dobrej filtracji powinny być odżelaziacze do wody. Pomagają w walce z nadmiarem żelaza i manganu, których nadmierne ilości odkładają się w rurach wodociągowych czy sprzętach gospodarstwa domowego, powodując tym samym ich bardzo szybkie zużycie. Zasada działania polega na katalitycznym utlenianiu żelaza i manganu, co w konsekwencji skutkuje zniszczeniem nawet starych, trwałych osadów. Także dla naszej skóry stężenie nadmiaru żelaza może być niebezpieczne, ponieważ podrażniają skórę podczas kąpieli, a na armaturze łazienkowej w wannie czy umywalce pozostawiają trwały osad, który trudno później usunąć.

Kolejnym elementem są zmiękczacze. Ich zadanie polega na usunięciu z wody magnezu i wapnia. Są to pierwiastki, których nadmiar powoduje, że nasze pralki, zmywarki czy czajniki atakowane są przez kamień. Drogą filtracji można usunąć tzw. twardość przemijającą (która ginie także w czasie gotowania), ale także twardość trwałą – którą można usunąć jedynie dzięki zmiękczaniu. Po procesie zmiękczenie woda jest odpowiednia do spożycia.

Kamień w czajniku znamy wszyscy. Tworzy go woda wodociągowa, głębinowa czy studzienna, szczególnie po podgrzaniu. W kamieniu znajduje się wiele związków mineralnych (wapń, magnez, mangan, żelazo), a sam kamień powoduje utrudniony przepływ wody (zmniejszenie przekroju rur), co powoduje większe koszty dla sieci wodociągowej. Jeśli mamy kamień na grzałce, np. pralki, możemy się spodziewać jej niechybnego uszkodzenia. Magnetyzer staje naprzeciw takich problemów. Jego działanie polega na wytrąceniu z wody osadu, który jest szlamem, a nie kamieniem. Po magnetyzacji osad jest łatwy do wyczyszczenia, gdyż zamiast pozostawać np. na ścianach rur, osadza się na dnie zbiorników lub w osadnikach, a stamtąd łatwo go wypłukać. Dzięki działaniu magnetyzera nie musimy obawiać się o zalegający kamień (w pralce, zmywarce do naczyń), co więcej jego działanie nie ma skutków ubocznych – nie wpływa negatywnie na smak i zapach wody.

Na samym końcu procesu czyszczenia mamy filtry: mechaniczne i węglowe. Te pierwsze działają jak sitko, które zatrzymuje widoczne zanieczyszczenia, tj. kurz, piasek, rdza. Dzięki ich działaniu mętność wody znika, a barwa się poprawia. Filtry węglowe działają za zasadzie adsorpcji (przyklejanie się do powierzchni filtra rozpuszczonych substancji), a usuwają zwłaszcza te niewidzialne substancje, jak chlor, metale ciężkie (ołów), pestycydy, fenole, detergenty.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dobierz idealnie kolor farby!

Kolor ścian odgrywa bardzo ważną rolę w pomieszczeniach. Wraz z oświetleniem tworzy nastrój, decyduje o charakterze wnętrza. Barwą można również...

Zamknij