Dobierz idealnie kolor farby!

Dobierz idealnie kolor farby!

Kolor ścian odgrywa bardzo ważną rolę w pomieszczeniach. Wraz z oświetleniem tworzy nastrój, decyduje o charakterze wnętrza. Barwą można również poprawić proporcje. Najczęściej wybierane są kolory bezpieczne i uniwersalne. Niewielu z nas decyduje się na mocne, wyraziste ściany. W tworzeniu odważniejszych zestawień kolorystycznych warto zastanowić się w jaki sposób poszczególne barwy wpływają na nasze zmysły i samopoczucie.

Kiedy planujemy kolory we wnętrzach należy pamiętać, że nie warto jest przesadzić z ich ilością. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie jednego koloru dominującego i maksymalnie dwóch dopełniających (można je dobrać w tonacji podobne do dodatków znajdujących się danym pomieszczeniu). Wybierając kolor ścian należy uwzględnić barwę mebli, podłogi a także sufitu.

Pokój dzienny:

W pokojach dziennych powinny dominować kolory zdecydowanie optymistycznie, średnio nasycone i ciepłe. Pokoje dzienne są najczęściej najlepiej oświetlonymi pokojami w domu czy mieszkaniu, dlatego pasują ciepłe pomarańcze, brzoskwinie i żółcie. Ciekawie będą prezentować się pomieszczenia, w których dwie ściany są w jasnych kolorach, a dwie w ciemnych. Do wyboru mamy dwa warianty połączeń to znaczy, gdy ten sam kolor znajduje się na ścianach przylegających do siebie, drugi – na ścianach przeciwległych. W pierwszym przypadku uzyskujemy ciemniejszy, przytulniejszy kąt, a drugi powoduje optyczne wydłużenie lub skrócenie pomieszczenia.

Sypialnia:

Do sypialni najbardziej odpowiednie będą kolory jasne i chłodne. Gwarantują one odpoczynek i relaks. Zielenie, błękity i fiolety są idealną propozycją. Najlepiej jednak użyć dwóch różnych odcieni. Inaczej całość może prezentować się mdło i nijako.

Kuchnia:

Z umeblowaniem kuchni najlepiej będą współgrać jasne i czyste kolory. Jeśli postawimy na meble w starym, klasycznym stylu idealnie pasować będą ściany w kolorach ziemi. Przy bardziej nowoczesnym designie można postawić na dodatkową technikę dekoracyjną (naklejki dekoracyjne, mini mozaika itd.).

Łazienka i toaleta:

Tego rodzaju pomieszczenia najlepiej jest malować farbami o wyższym stopniu połysku. Ten rodzaj powłoki jest bardziej trwały i odporny . Farby do pomieszczeń wilgotnych zawierają śladowe ilości środków, które zapobiegają powstawaniu pleśni i grzybów.

Przedpokój:

Przedpokój jest z reguły najciemniejszym miejscem w domu. Dlatego najbezpieczniej zastosować w nim kolory rozjaśniające. W małym i prostokątnym przedpokoju na ścianach warto zastosować kolory, które optycznie go powiększą. W korytarzu kwadratowym, chcąc go wydłużyć należy ściany prostopadłe do wejścia pokryć kolorem nasyconym, najlepiej jasnym fioletem, zielenią, intensywnym beżem lub żółcieniem natomiast ścianę przeciwległą odcieniem zgaszonym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
AGD przyjazne alergikom

Walka z alergią nie jest łatwa. Jak dbać o AGD by było przyjazne alergikom?

Zamknij