Kamienie dekoracyjne

Kamienie dekoracyjne

Kamienie dekoracyjne, inaczej kamienie ozdobne, to zarówno minerały, jak i skały i stałe substancje organicznego pochodzenia.

Ich najważniejszym wyznacznikiem jest fakt, iż powstają one w przyrodzie, w zupełnie naturalnych warunkach. Są one bardzo trwałe i tak naprawdę, dopiero po oszlifowaniu zyskują swoje właściwości ozdobnicze.
Kamieniami dekoracyjnymi nazywamy więc wszystkie kamienie i materiały kamieniopodobne, które posiadają właściwości ozdobnicze.

W tym temacie sami specjaliści nie zawsze są zgodni. Zdaniem niektórych z nich, do grupy kamieni dekoracyjny powinno zaliczać się tylko te o mniejszej wartości lub nieprzezroczyste.
Określenie „kamienie ozdobne” bardzo często funkcjonuje zamiennie z „kamieniami szlachetnymi”. Tak naprawdę nie ma bowiem wyraźnej granicy określania wartości kamieni.
Istnieje jednak pewien podział, tak zwane klasy podziału Fersmana.
Według niego, do pierwszej grupy, klasy I, zaliczamy nieprzezroczyste minerały takie jak lazuryt, jadeit, nefryt, także niektóre odmiany skaleni, kwarcu, chalcedonu oraz rodonity i malachity.

W klasie II znajdują się: fluoryty, onyksy, serpentyny i agalmatolity. Klasa III – tu przede wszystkim zaliczane są kamienne materiały dekoracyjne wykorzystywane w architekturze – alabastry, marmury i porfiry.
Kamienie dekoracyjne wykorzystywane są do aranżacji wnętrz, domów, ogrodów. Tu najczęściej przy elewacjach budynków, wykończeniach ogrodów, oczek wolnych czy skalniaków. Bardzo popularnym ostatnio jest onyks alabastrowy, który zaliczany jest do onyksów włoskich.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Aranżacja obrazów w salonie

Urządzając mieszkanie zastanawiamy się nad wieloma elementami. Dobieramy meble, dywany wreszcie firanki, czy zasłony. Niestety żadne wnętrze nie będzie wyglądało...

Zamknij