Kolonialne wnętrze

Kolonialne wnętrze

Odpowiednie meble i dodatki nadają wnętrzom charakteru i danego stylu. Czasem wystarczy niewiele wysiłku by zmienić wnętrze klasyczne w romantyczne albo nowoczesne. Do nadaniu pomieszczeniu stylu kolonialnego potrzeba również niewiele, poza sporymi nakładami finansowymi.

Meble kolonialne są bardzo drogie, ponieważ wykonywane są z egzotycznych gatunków drzew. Styl ten narodził się na przełomie wieku XIX i XX w Indiach, w nich głównie, choć można by wymienić jeszcze kilka krajów azjatyckich takich jak Birma czy Tajlandia,  pozostających ówcześnie pod panowaniem brytyjskim. Gorący klimat Półwyspu Indyjskiego był zabójczy dla wszelkich mebli zwożonych tam przez Anglików. Dlatego postanowiono wykonywać meble z miejscowych gatunków drewna, a więc z mahoniu, palisandru (drzewa różanego), mango, akacji czy teaku. Meble, wykonywane ręcznie, zachowały brytyjski desing, ale zostały wzbogacone orientalnymi ornamentami.

Styl kolonialny wniesie do pomieszczenia powiew egzotyki. Charakterystyczne są dla niego łóżka z baldachimami, kufry, duże komody, parawany. Ozdabiane wizerunkami słoni, motywami roślinnymi lub w esy-floresy. Parawany i drzwiczki szaf lub komód są często ażurowe. W klimacie Indii takie rozwiązanie miało zapewniać cyrkulację powietrza. Współcześnie wykonywane meble w stylu kolonialnym nie muszą sprawiać takiego wrażenia masywności jak oryginały. Często są robione na zamówienie, więc całość może zostać idealnie dopasowana. Mimo to sprawdzą się lepiej w dużych pomieszczeniach. Małe mogą przytłoczyć również ze względu na swoje ciemne barwy. Odpowiednie będą do nich orientalne dodatki. Kolorowe świeczniki i lampiony. Kolorowe i błyszczące narzuty oraz poduchy. Lustra i obrazy w ozdobnych ramach. Takie dodatki i dywan z dosyć żywym kolorze rozweselą wnętrze.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dobrze urządzona sypialnia

Dom to nasze schronienie. Miejsce odpoczynku, zabawy, pracy, codziennego życia. Sercem domu nazywa się kuchnię, bo w niej się gotuje...

Zamknij