Kuchnia słońcem i ziołami płynąca

Contact An Agent

Dzisiaj chciałbym przenieść się wraz z Państwem do ciepłej krainy ziół, słońca i pól lawendy. Do krainy płynącej złocistymi słonecznikami, oliwkami, melonami i kolorami. Chciałbym dzisiaj chociaż na moment odwiedzić wraz z Państwem krainę leżącą na południu Francji- Prowansję.

Celem naszej podróży będzie zgłębienie sensu, który zawarty jest w stylistyce prowansalskich kuchni. Postaramy się również przełożyć realia tej kolorowej krainy na kuchnie znajdujące się na naszej szerokości geograficznej. Styl prowansalski jest coraz bardziej kochany przez Polaków .

Dzieje się tak zapewne dlatego, że jest ciepłym stylem, przytulnym, kolorowym a zarazem nowoczesnym i praktycznym. Kuchnie prowansalskie pachną ziołami nawiązując do klimatów wiejskich, lecz nic nie stoi na przeszkodzie by używać w nich nowoczesnych kuchenek indukcyjnych czy rozmaitych kombiwarów. Zapach ziół i wina doskonale łączy się tutaj z pastelowymi barwami. Jeżeli chcemy urządzić kuchnię właśnie w tym stylu, warto jest wcześniej odpowiednio rozplanować pomieszczenie. Na południu Francji słońca jest, aż nadto u nas niestety przez większa część roku jest go za mało. Organizując kuchnię postarajmy się o duże okna by wpuścić do jej wnętrza jak najwięcej światła.


Podstawą kuchni prowansalskiej powinien być duży stół by przy nim móc cieszyć się przygotowywanymi potrawami. Ponieważ, styl ten zakłada praktyczność- koniecznie w takiej kuchni powinna znaleźć się przestronna wyspa lub półwysep kuchenny na którym to będziemy przygotowywać przysmaki. Pośród wyposażenia nie powinno także zabraknąć dużego kredensu oraz wygodnego zlewozmywaka. Fronty mebli nawiązujących stylem do Prowansji powinny być drewniane. Nie lakierujmy ich jednak na wysoki połysk, gdyż to nie jest ten styl. Fronty meblowe możemy pomalować farbami akrylowymi na jasne, pastelowe barwy.

By ściany w kuchni odcinały się barwą od mebli warto jest pomalować je na kolory jasnej żółci, lawendy lub zastosować inne jasne pastele. Do malowania możemy wykorzystać farby łazienkowe, gdyż są one wyjątkowo odporne na wilgoć.

Doskonałymi dodatkami dekoracyjnymi, będą porozwieszane naczynia ozdobne, słoiki z przyprawami, kolorowe karafki no i oczywiście suszone zioła. Pozostawmy jednak trochę przestrzeni by móc swobodnie poruszać się po tym pomieszczeniu, a przygotowywanie posiłków było przyjemnością.

Przeczytaj poprzedni wpis:
dekoracja domu
Gdzie dzielić się swoimi pomysłami?

Niektórzy wręcz urodzili się po to, żeby tworzyć ciekawe aranżacje, zaskakujące zestawienia i inne nietypowe rozwiązania, niekoniecznie kończąc specjalistyczne kursy,...

Zamknij