Kwiaty w mieszkaniu. Jak o nie dbać?

Contact An Agent

Kwiaty doniczkowe ożywią każde wnętrze i dodadzą im klimatu. Jak o nie dbać, tak by miały zdrowe, zielone liście i piękne kwiaty? Oto kilka podstawowych rad:

Dobra ziemia:

Kupujemy ją tylko i wyłącznie w kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych. Na dno doniczki sypiemy warstwę piasku lub drobnych kamieni, a dopiero później ziemię. Nie może być ona zbyt ubita, gdyż korzenie kwiatów potrzebują dostępu powietrza. Ziemię należy dobrze nawozić. Jest to konieczne, gdyż niewielka jej ilość, jaka znajduje się w doniczce ulega szybkiemu wyjałowieniu.

Temperatura:

Nawet najlepsze podłoże nie pomoże, gdy temperatura w mieszkaniu będzie się gwałtownie zmieniać. Kwiatom należy zafundować stałe warunki: temperaturę około 18-20 stopni. Latem oczywiście, zarówno na dworze jak i w mieszkaniu jest znacznie cieplej, ale ten fakt nie ma negatywnego wpływu. Pamiętajmy tylko, by nie wystawiać naszych kwiatów na pełne słońce.

Oświetlenie słoneczne:

Zanim zdecydujemy się na zakup nowych roślin, przemyślmy dwie sprawy: na jakie strony wychodzą nasze okna i jakie oświetlenie preferują dane gatunki.Nie możemy hodować światłolubnych okazów w zachodnio-północnych pomieszczeniach i na odwrót.

Wilgotność powietrza:

Odpowiednia wilgotność powietrza wpływa bardzo korzystnie na rośliny pokojowe. Należy mieć to na uwadze szczególnie zimą, gdy powietrze w mieszkaniach jest bardzo suche. Konieczne jest wówczas zakupienie specjalnego nawilżacza, choćby w postaci ceramicznego pojemnika, który zawieszamy na kaloryferze.

Podlewanie:

Do podlewania roślin najlepiej jest używać odstanej wody. Chodzi nie tylko o chlor, który w tym czasie się ulotni, ale także o temperaturę wody. Temperatura zbliżona do pokojowej jest bardziej przyjazna. Kwiaty należy podlewać ostrożnie- zbyt duży strumień ubije ziemię i nie pozwoli by powietrze dostawało się do korzeni. Dobrym rozwiązaniem jest wlewanie wody do podstawki tak, aby roślina od dołu sama ją pobierała. Szczególnie ważne jest to w przypadku roślin których liście mają włoski. Podlewać należy z umiarem, w zależności od pory roku.

Zraszanie i mycie:

Wszystkie rośliny potrzebują mycia. Warto robić to przynajmniej raz w miesiącu. W ich liściach znajdują się liczne, malutkie szparki, dzięki którym oddychają i odparowują wodę. Wszechobecny kurz zatyka i przesłania te otworki, powodując gorszy ich rozwój.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Chroń swoje pamiątki przed światłem

Antyrama to jednym zdaniem rodzaj oprawy służący do umieszczania w niej płaskich obrazów, zdjęć, rysunków, plakatów itp. Skutecznie usztywnia nasz...

Zamknij