Zapewne nie raz spotkaliśmy się z loftami. Jeśli nie w prawdziwym życiu, to w życiu bohaterów z naszych ulubionych seriali. Nie są to standardowe mieszkania, przez co przykuwają uwagę wielu z nas. Jaka jest ich historia i czym się charakteryzują?

Czym jest loft?
Zacznijmy może od definicji loftu. Lofty są to przestronne apartamenty, które zostały urządzone w wysokim standardzie w dawnych budynkach przemysłowych np. fabrykach lub też magazynach. Loftem może być także pomieszczenie znajdujące się bezpośrednio pod dachem. Wyróżniamy dwa rodzaje loftów. Lofty soft oraz lofty hard. Pierwsza grupa  to tworzenie nowych loftów wzorowanych na stylu przemysłowym. Druga grupa, to lofty, które powstają w istniejących już fabrykach czy magazynach.

Historia loftów
Historia loftów związana jest oczywiście z Ameryką, a dokładniej z Mahattanem. To właśnie z jednej z jej dzielnic – Soho zaczęto przenosić na przedmieścia liczne fabryki. Początkowo, przez wiele lat stały opustoszałe, jednak w czasem budynki te zaczęli zajmować artyści. Zyskali tam nie tylko mnóstwo miejsca, ale też życie nie kosztowało ich zbyt dużo. Jednym z artystów, który preferował właśnie taki styl życia był Andy Warhol, związany ze stylem pop-art. Do Polski moda na lotfy przybyła niedawno. Pierwszym budynkiem przeznaczonym na lofty była łódzka fabryka Karola Scheiblera.

Czym się charakteryzuje loft?
Jedną z cech łączących wszystkie lofty jest wysoki dach. W loftach, wysokość dachu sięga ponad 4 metry. W zależności od własnych upodobań, lofty mogą być zaaranżowane w różny sposób. Większość z nich charakteryzuje się surowością, aczkolwiek niektóre z nich urządzone są z przepychem i elegancją. We wnętrzach znajdziemy dużo przestrzeni, duże okna i pozostałości surowego charakteru fabryki/

Jak zaaranżować loft?
Po pierwsze, wystrój wnętrza powinien przede wszystkim podkreślać konstrukcję wnętrza. Wszelkie rury, fragmenty instalacji oraz konstrukcji niech zostaną na widoku. Najlepiej jest zachować oryginalny klimat fabryki. Ważne są także wcześniej wspomniane duże okna (często bez zasłon), przez które wpada duża ilość światła. W aranżacji budynków można wykorzystać beton, stal, a także szkło. Mile widziane są również dodatki w stylu przemysłowym, w tym m.in. lampy.

Tak naprawdę każdy może zaaranżować loft inaczej. Wszystko zależy od indywidualnego gustu. Jedno jest pewne – z architektury niedocenionej, jaką są stare, puste fabryki zyskujemy coś pięknego.

http://aranzacyjny.com/architektura-niedoceniana/

Przeczytaj poprzedni wpis:
salon
Szybki sposób na idealny wygląd Twoich mebli

Nie ma mebli nieśmiertelnych. Nawet najwyższej klasy wyposażenie domu musi kiedyś ustąpić miejsca nowszej kanapie, ławie lub meblościance.

Zamknij