Na przekór nowoczesności – inna łazienka

Contact An Agent

Zamiast nowoczesnej łazienki można wybrać ciepły i delikatny styl rustykalny. Niekoniecznie trzeba popadać w skrajność, ale folkowe elementy dodadzą łazience niepowtarzalnego charakteru.

Niezależnie od wielkości łazienki można urządzić ją w „babcinym” stylu. Dzięki temu, że rustykalny styl to przede wszystkim jasne i ciepłe barwy, pasuje nawet do małej łazienki. Jeśli taka koncepcja pasuje do całości mieszkania, nie ma podstaw do obaw, bo to bezpieczny styl.

Drewno

Trudno wyobrazić sobie łazienkę w klimacie cepelii bez drewna. Belki stropowe, ciężkie drewniane szafki pod umywalkę, zdobiona toaletka – to wymarzone wyposażenie. Wszystko jednak zależy od tego, jak mocno chcemy wejść w ten styl. Jeśli folkowe inspiracje są nam w smak, to warto przeszukać bogatą ofertę sklepów i wybrać ażurowe lub malowane szafki.

Dobrym pomysłem jest też renowacja starych mebli lub działanie przeciwne, czyli postarzenie nowych. Niewielki drewniany stolik pomalowany na biało i artystycznie „obdrapany” może np. służyć pod umywalką albo jako miejsce na kosmetyki.

Drewniana podłoga nie jest osiągalna dla każdego, chociaż ciepłe deski o wyraźnych sękach są marzeniem niejednej pani planującej wystrój domu. Można zastąpić ją płytkami, które sprytnie udają kamień.

Kobieca łazienka

Rustykalna łazienka idealnie pasuje do kobiety. Nie da się wykluczyć męskich akcentów i urządzić surową łazienkę specjalnie dla panów. Tutaj jednak skupimy się na ciepłych kolorach i dodatkach, które na pewno wybierze kobieta, ale mężczyźni nie poczują się nimi przytłoczeni.

Kolorystyka to podstawa i warto postawić na klasyczną biel lub beże, ale nie zapominajmy o żółtym, zielonym i niebieskim. Wszystkie kolory jednak muszą być w ciepłych pastelach, a mocniejsze powinny stanowić jedynie akcenty.

Białe i błękitne ściany zawsze wyglądają ładnie. Można też przemyśleć delikatne wzorki na ścianach. Takie jak nasze babcie miały w swoich domach. Innym rozwiązaniem jest tapeta: gładka lub w łączkę. Tapetowanie łazienki jest ostatnio bardzo modne, są też różne sposoby zabezpieczenia ścian przed wilgocią.

Wanna, prysznic, umywalka?

Najładniej z całością będzie komponowała się wanna, ale jeśli wielkość pomieszczenia nie pozwala na to, wybierzmy prysznic. Warto jednak zastąpić kabinę specjalną ścianką działową. Jeśli mieszamy styl z nowoczesnym, szklana tafla idealnie oddzieli prysznic. Niektórzy wybierają kamienne lub ceglane ścianki.

Jeśli chodzi o umywalkę, to można postawić na taką w kształcie misy. Sklepy z ceramiką łazienkową oferują małe dzieła sztuki, czyli ręcznie malowane umywalki.

Dodatki

Jak to zwykle bywa, to dodatki dopełniają całości. Łazienka z oknem ma sporą przewagę, bo framugi i parapet są ozdobami. Kwiaty na oknie ożywią łazienkowy klimat. Każdy dodatki dobiera samodzielnie. Tutaj warto postawić na szkło, porcelanę i własny gust.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zachować porządek w łazience?

W łazience zawsze mamy część rzeczy, które niekoniecznie chcielibyśmy pokazywać innym. Niestety często też jest tak, że nie mamy ich...

Zamknij