Pnącza okalające taras – na co zwrócić uwagę

Contact An Agent

Zielona ściana stworzona przez rośliny pnące przyda tarasowi cienia tak potrzebnego w upalne dni. Niesie ze sobą jednak kilka zagrożeń, których możemy uniknąć – o czym powinniśmy pamiętać?

Zalety tarasu w letnie dni docenią wszyscy ci, którzy mogą na nim wypoczywać czy pracować. Aby to umożliwić, trzeba go zasłonić od palących promieni słońca. Dobrze, jeśli chroni od niego cień rzucany przez budynek, a jeśli usytuowanie tarasu to uniemożliwia? Tutaj z pomocą przychodzą rośliny zielone, które umiejętnie zasadzone nie tylko pięknie się zaprezentują, ale spełnią swoją funkcję zasłony przed promieniami słońca.

Jeśli nie ma co liczyć na cień w upalne dni, powinniśmy postarać się o postawienie zielonej, roślinnej ściany. Wybór pnączy zdaje się tutaj najlepszy – szybko rosną, niektóre odmiany mają szerokie liście dające odpór światłu słońca, niektóre kwitną i wydzielają zniewalający zapach (powojnik, milin, rdestówka czy róża, której pnące odmiany są bardzo popularne). Nie bez znaczenia jest to, że na przykład winorośl czy winobluszcz w najpiękniejsze barwy przyodziewają się dopiero jesienią, wybuchając paletą kolorów na liściach wtedy, kiedy kwiaty na przydomowej rabacie nie prezentują się tak pięknie jak wiosną czy wczesnym latem.

Aby umożliwić pnączom prawidłowy wzrost, pomocny będzie solidny trejaż, czyli drewniane, kratowane rusztowanie, po którym pędy roślin będą piąć się w górę i na boki. W tej funkcji może również wystąpić metalowa kratownica. Pamiętajmy, aby przed zasadzeniem roślin w ich pobliżu dobrze zabezpieczyć konstrukcje przed działaniem szkodliwych dla drewna i metalu warunków atmosferycznych. W późniejszym czasie, kiedy pnącza oplotą elementy trejażu i kratownicy, konserwacja będzie utrudniona, o ile w ogóle możliwa bez ingerencji w rozstaw pędów roślinnych.

autor: Kansas Poetry (Patrick)  źródło: foter.com  CC BY - ND

autor: Kansas Poetry (Patrick)
źródło: foter.com
CC BY – ND

Decydując się na konkretny gatunek roślin pamiętajmy, że wraz z kwiatostanem, który się pojawi, zapraszamy w niedalekie miejsce od naszego mieszkania owady, które będą zbierać aromatyczny pyłek. I chociaż pszczoły nie są tak aktywne wieczorem jak w okolicach południa, to przecież z tarasu korzystamy również za dnia, stanowić on też może miejsce zabaw dzieci. Z tego względu nie wybierajmy też do bezpośredniego towarzystwa bluszczu, który jest rośliną trującą i który źle będzie się czuł jako osłona przed słońcem – jest bowiem cieniolubny. Nie on jeden preferuje stanowiska ocienione – jeśli nasz wybór jednak padnie na któryś z takich gatunków, trzeba pamiętać o częstym podlewaniu roślin, którym w ten sposób pomożemy w prawidłowym wzroście. Projektując taras warto wziąć pod uwagę obecność na nim roślin pnących.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozrywka w starym stylu
Pokaż mi swoje ściany, a powiem Ci, kim jesteś

Pokaż mi swoje ściany, a powiem Ci, kim jesteś To, jak wyglądają nasze ściany w domu może wiele powiedzieć o...

Zamknij