Prowansalska kuchnia

Contact An Agent

Styl prowansalski ukształtował się we francuskiej Prowansji i przywodzi na myśl ciepłe skojarzenia z sielską atmosferą i polami lawendy. Styl ten cieszy się popularnością u osób, które cenią sobie ciepłe, domowe klimaty oraz jasne i przytulne wnętrza. Jak przenieść klimat Prowansji do naszej kuchni? Trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Najważniejsze w stylu prowansalskim są jasne, pastelowe kolory. Najchętniej wybierane są odcienie błękitu, żółci, fioletu oraz biel. Dotyczy to zarówno ścian, jak i mebli, a nawet drzwi i okiennic. Aby uzyskać charakterystyczny wiejski klimat można pomalować ściany „od niechcenia” . Będą wtedy sprawiały wrażenie wiekowych. Taki efekt uzyskamy też stosując specjalne ozdobne tynki lub przecierki. Na podłodze najczęściej pojawiają się terakotowe płytki w ciepłych kolorach, często udekorowane różnymi wzorami. Styl prowansalski różni się od rustykalnego mniejszym wykorzystaniem drewna. Nie znajdziemy tu paneli i boazerii, lecz kamienną podłogę i ceramiczne dodatki. Nie dotyczy to oczywiście mebli. Te najlepiej prezentują się w jasnych, przecieranych barwach, często okraszone są roślinnymi wzorami. W stylu prowansalskim bardzo popularne są meble stare lub specjalnie postarzone odpowiednimi technikami i preparatami. Masywny, ozdobny kredens czy szafka nadadzą kuchni specyficznego, swojskiego uroku.

Dodatki idealnie sprawdzające się w prowansalskiej kuchni to przede wszystkim lniane tekstylia, szklane wazony i pojemniki, wiklinowe kosze i terakotowe donice. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem tego stylu jest lawenda. Nie może jej zabraknąć w naszej kuchni, jeśli chcemy nadać jej miano prowansalskiej. Lawendę możemy posadzić w doniczkach, a suszoną wstawić do wazonów lub powiesić w różnych miejscach. Jej motyw pojawia się często na meblach, wazonach, zegarach i zastawie. W uzyskaniu pożądanego efektu pomogą na pewno wiekowe dodatki, takie jak stara waga, drewniane skrzyneczki, czy retro naczynia.

Styl prowansalski zdecydowanie promuje przytulne, swojskie wnętrza. Kuchnia wykonana w takim stylu nabierze niezwykłego, ciepłego charakteru i przeniesie nas choć na chwilę do pięknej, lawendowej Prowansji.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak dbać o narzuty i koce?

Białe koce i białe narzuty nie są łatwe w utrzymaniu czystości. Bardzo często coś na nie wylewamy, czymś je brudzimy....

Zamknij