Zasłaniamy okna

Zasłaniamy okna

Duże okna w duży upał to duży dyskomfort. Dlatego tak ważna jest skuteczna ochrona przed wpływami promieniowania słonecznego. Osłony okienne, nie tylko ochronią nas przed światłem, ale i przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Dobrze dobrana zasłona jest nie tylko praktyczna, ale i stanowi świetny element dekoracyjny.

Człowiek większość swego czasu w domu spędza w swoim domu, dlatego ważne, by warunki, jakimi dysponuje, były maksymalnie komfortowe. Oto najpopularniejsze realizacje okiennych osłon.

Rolety

Nasz krótki przegląd niech rozpoczną rolety. To bardzo obszerna gałąź zasłon, wśród których znajdziemy różne konstrukcje – od prostych i zwiewnych, wiszących, po konstrukcje oparte o sztywne prowadnice. Rolety mogą być zewnętrzne i wewnętrzne o różnych mechanizmach działania. Rolety mogą być ekranowe, rzymskie, plisowane austriackie czy charakterystyczne konstrukcje typu dzień-noc. W zależności od rodzaju wybranej rolety, uzyskamy różny, często diametralnie różny efekt dekoracyjny od prostego i zgrzebnego (np. roleta ekranowa kasetowa), po wysmakowany (rolety austriackie).

Żaluzje

Żaluzje są przede wszystkim niezwykle praktyczne. Dzięki swej konstrukcji, potrafią zapewnić płynnie regulowany stopień zacienienia wnętrza. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie żaluzji aluminiowych. Choć producenci prześcigają się w nowych wzorach, takie rozwiązanie jest średnio estetyczne. Znacznie lepiej wyglądają żaluzje drewniane i bambusowe. Naturalna barwa drewna nadaje wnętrzu ciepła, a jeśli nasz dom urządzony jest w stylu rustykalnym, taka żaluzja świetnie się wkomponuje w jego wystrój. Z kolei żaluzje zrobione z materiału będzie dobrze wyglądać w subtelnych, miękkich stylistycznie wnętrzach – zwłaszcza jeśli jest utrzymana w pastelowej barwie.

Zasłony

W przypadku zasłon mechanizm montażu schodzi na dalszy plan, a liczy się tkanina, jej wzór, faktura, barwa. Tutaj mamy spore pole do popisu. Jeśli wybierzemy kolor zbliżony do koloru ścian, takie zasłony będą jedynie tłem. Możemy jednak iść w zupełnie innym kierunku i sprawić, że nasza zasłona stanie się głównym mocnym i wyraźnym dekoracyjnym. Ważny jest także materiał, z jakiej utkana jest zasłona: brokat, mora, żakard, aksamit czy lśniąca tafta – każdy z nich ma swoją specyfikę. Żelazną regułą co do zasłon, jest ich długość. Powinny one wręcz dotykać powierzchni podłogi – wówczas efekt jest najlepszy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co postawić na stole?

Samotny, pusty stół w niektórych sytuacjach będzie bardziej straszył niż stanowił ozdobę wnętrza. Niewiele potrzeba, by zamienić go w centralny...

Zamknij