Sufit jako (funkcjonalna) dekoracja

Sufit jako (funkcjonalna) dekoracja

Aranżując wnętrze dużą uwagę zwraca się na wykończenie ścian i podłóg. Jednak również sufit może być wspaniałą dekoracją. Nie musi być biały i nudny. A już na pewno nie jest nudny sufit podwieszany.

Niektórzy przełamują biel sufitu beżem lub kością słoniową. Inni idą w bardziej kolorowe rozwiązania. Jednak nie tylko przy pomocy farby możemy urozmaić przestrzeń nad naszymi głowami. Nietypową aranżację wnętrza pozwolą uzyskać sufity podwieszane. Do niedawna stosowane wyłącznie w miejscach publicznych takich jak restauracje, kina, galerie handlowe, biura czy pływalnie. Stają się coraz popularniejsze jako rozwiązanie dekoracyjne w domach mieszkalnych. Poza atrakcyjnym wyglądem są bardzo funkcjonalne i mają wiele zalet.

Sufity podwieszane montuje się poniżej stropu. Wysokość, na której zostaną zamontowane jest dowolna. Za ich pomocą można zmniejszyć zbyt wysokie wnętrza. Sufity podwieszane zakrywają wszelkie instalacje i okablowania czy nieestetyczny wygląd stropu. Wykonane są zazwyczaj z płyt gipsowo-włóknowych, wełny mineralnej i szklanej.

Wśród sufitów podwieszanych wyróżnić można sufity kasetonowe oraz napinane. Kasetonowe składają się z pojedynczych elementów w kształcie prostokąta, kwadratu lub koła, które można łatwo wymienić w razie uszkodzenia. Ich kolor i styl może być dowolny. Sufity napinane składają się z profilu mocowanego po obwodzie oraz z membrany. Mogą mieć różne tekstury. Tekstura lustrzana odbija wnętrze pomieszczenia, przez co optycznie je powiększa. Są też tekstury satynowe (z połyskiem), matowe (bez połysku), marmurowe, metaliczne. Mogą też mieć nadrukowane wybrane przez nas zdjęcie (własne lub z oferty danej firmy).

Ważnym elementem sufitów podwieszanych jest oświetlenie. Są sufity napinane, które świecą całą swoją powierzchnią i mogą zmieniać kolory (steruje się nimi za pomocą pilota). Również te z nadrukiem mogą być podświetlane. W sypialni można zamontować sufit z nadrukiem gwieździstego nieba. Podświetlony da niesamowity efekt. Podobnie można zrobić w łazience. Sufit z oceanem i jego bogactwem będzie tam doskonale pasował. Sufity napinane mogą też mieć przebite przez powłokę światłowody, co da efekt małych gwiazdek. Można też umieścić na sufitach punktowe oświetlenie, które można skierować w górę i rozproszyć światło, bądź w dół, by wyeksponować jakiś przedmiot we wnętrzu.

Sufity podwieszane są bardzo funkcjonalne. Są antystatyczne, więc nie pozwalają na osiadanie kurzu. Są dźwiękoszczelne, nie absorbują wilgoci (co jest ważne w łazienkach), są trwałe, łatwe w konserwacji i montażu, wykonane z materiałów niepalnych. Mogą być zamontowane w każdym pomieszczeniu mieszkania. Mają duże możliwości dekoracyjne. Ogrom wzorów i barw pozwala na stworzenie własnej wyjątkowej aranżacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Karnawałowy wystrój

Jeśli w tym roku organizujesz u siebie karnawałową imprezę, to postaraj się, by była ona niezapomniana. Jak? Chociażby odpowiednio przyozdabiając...

Zamknij