Suną sanie mikołaja, słychać dzwonków cichy śpiew

Suną sanie mikołaja, słychać dzwonków cichy śpiew

Jesteś zirytowany tym, jak szybko święta Bożego Narodzenia wkraczają do codzienności, przede wszystkim za sprawą sklepów i nachalnego marketingu? Wkurzasz się, że to zupełnie odziera szczególny okres w roku z magii, zamieniając przyjemną i rodzinną świąteczną krzątaninę w bezmózgie bieganie po sklepach w poszukiwaniu promocji życia? Nie daj się!

choinka-pomysl-na-choinke-diy-2

Zamiast każdego roku narzekać, robić zdjęcia wystawionym w popularnych marketach w połowie września bożonarodzeniowym produktom i wrzucać je do sieci z ironicznymi podpisami, albo jeszcze gorzej: demonizować same święta, spróbuj okopać się w domu i odtworzyć tę szczególną grudniową atmosferę z czasów dzieciństwa.

Zacznij od… dekoracji typu DIY!

choinka-pomysl-na-choinke-diy-17

Tradycyjna choinka, ale nieco inaczej

Żeby tradycji stało się zadość, startujemy od jednego z najpopularniejszych symboli świąt, a już na pewno takiego, który wpadnie ci do głowy zaraz po tym, jak ktoś powie „prezenty”.

Problem z choinką jest taki, że popkultura połknęła ją, przemieliła i wypluła, jak zresztą robi ze wszystkim. Obecnie więc takie same drzewko znajdziesz u siebie, w rodzinnym domu, u sąsiada, w ogrodzie, w supermarkecie i galerii handlowej. Zero polotu, zero oryginalności. Żeby ktoś się jeszcze przyłożył do jego ubierania, ale nie! Każdego roku wyciąga się te same ozdoby z tej samej piwnicy i wiesza na przerzedzonych, poszarzałych witkach, „bo tak trzeba”.

choinka-pomysl-na-choinke-diy-24

Guzik prawda! Na świecie nadal jest wiele osób, zakręconych na punkcie DIY freaków, którzy swoje domy na święta dekorują inaczej, zgodnie z własnymi snami i marzeniami. Jak? Na przykład bożonarodzeniowe drzewko… wyklejają. Albo formują jego kształt z samego łańcucha ze światełek na ścianie. Układają z ulubionych przedmiotów: książek, pudełek, gazet.

Z 33 pomysłami na alternatywne choinki zapoznasz się tu: http://kobietamag.pl/33-pomysly-na-choinki-dekoracje-swiateczne-zrob-sama-diy/

lampa-ze-sloika

Niech stanie się bożonarodzeniowa światłość!

Żyrandole, lampki, świeczki, tradycyjne źródła światła, ble, ble, bla, ble. Obecnie już nawet ledy są mało oryginalnym przeżytkiem, bo jak ktoś chce oświetlić pokój w sposób alternatywny, myśli: no tak, taśmy ledowe!, i już sądzi, że jest genialny. Otóż nie.

choinka-pomysl-na-choinke-diy-30

Teraz, by być naprawdę oryginalnym, należy: 1) robić autorskie kompozycje z kupionych/zrobionych przedmiotów, bo niestety nawet najbardziej alternatywną szkatułkę czy biżuterię ma na świecie jeszcze co najmniej parę…set, a to tylko jeśli jesteś szczęściarzem, osób, 2) sięgać w głąb alternatywy, a nie zaspokajając się tym, co łatwe do odszukania i wykonania.

Naszym tegorocznym hitem w świecie jasności i ciemności są wiszące i małe lampki wykonane… ze słoików! Instrukcję ich tworzenia znajdziesz tu: http://domifikacje.pl/cos-z-niczego/lampa-ze-sloika/

stylowi_pl_diy-zrob-to-sam_papierowe-ozdoby-choinkowe_2204032

Bombowe bombki, których nie kupisz w sklepie

Okej, masz już choinkę i masz światło, dzięki któremu zobaczysz tę choinkę, zamiast na przykład w zupełnej ciemności wpaść na ścianę lub szafę i rozkwasić sobie nos. Jest to zatem odpowiednia chwila na ozdobienie drzewka, bo nawet w alternatywnej wersji potrzebuje ono swoistego make-upu.

Ponieważ poprzednie dwa przedmioty są „wybajerzone” i skupiają wzrok, postanowiliśmy zwrócić się ku czemuś delikatniejszemu, nienarzucającemu się. W myśl zasady „co za dużo, to niezdrowo” łaskawszym okiem spojrzeliśmy na góry makulatury piętrzącej się dosłownie wszędzie.

sliczne-prawda-a-jakie-latwe-do-wy

Gazeta służy człowiekowi jako źródło wiedzy powszedniej i rozrywki, papier do pakowania jedzenia czy uszczelniania okien, w skrajnych przypadkach nawet… no… nie oceniajcie osoby znajdującej się w środku lasu z rozstrojem żołądka! Zresztą nie o tym dziś mowa, dziś o przepięknych bombkach wyklejonych gazetą codzienną i ozdobionych według uznania.

choinka-pomysl-na-choinke-diy-8

Bombki znajdują się pod linkiem: http://stylowi.pl/2213904, gdzie niestety nie ma instrukcji tworzenia, ale wierzymy, że sobie poradzicie (przy tworzeniu lub szukaniu instrukcji na własną rękę – jak wolicie).

W bonusie jeszcze jedna ozdoba, również bez instrukcji, tym razem do postawienia na szafce lub stole. Obłędnie urocze renifery z korków od wina!: http://zszywka.pl/p/sliczne-prawda–a-jakie-latwe-do-wy-6013154.html

dekoracje-swiateczne-diy-6

Święta pełne zapachów

No dobra, skapitulowaliśmy – świeczka jednak pojawić się musiała, bo co to za święta bez świeczki? Tyle że i tym razem postawiliśmy na oryginalność i twór rodem z dziecięcych fantazji.

Proponowana przez nas świeczka została stworzona na bazie najbardziej świątecznego owocu, jaki można sobie wyobrazić, czyli pomarańczy. Tradycyjnie wbito w jej ścianki goździki, co momentalnie wpłynęło na wypełnienie się całego domu cytrusowo-korzennym aromatem, a górę wydrążono, by wstawić świeczkę typu podgrzewacz.

diy-choinka-pomysl-na-choinke-4-1

Przedmiot, wraz z instrukcją wykonania – uff! – znajdziesz tutaj: http://www.dom.pl/swiateczny-swiecznik-zrob-to-sam-dekoracje-swiateczne-diy.html

Zdjęcia pochodzą z podanych we wpisie stron.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak dekorować okno?

Istnieje wiele sposobów na dekorację okien w domu. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo różnych propozycji zarówno tych nowoczesnych, jak...

Zamknij