Udekoruj dom pisankami

Udekoruj dom pisankami

Jajka to nie tylko symbol życia czy składnik wielu potraw. To także element, bez którego trudno w ogóle wyobrazić sobie wielkanocne dekoracje. Zobacz, w jaki sposób możesz ozdobić pisanki oraz jak je odpowiednio wyeksponować.

Niegdyś zdobieniem jajek trudniły się wyłącznie kobiety, dziś bardzo chętnie w tego typu prace angażują się dzieci. I o to chodzi! Pisanki wcale nie muszą wyglądać niczym małe dzieła sztuki rodem z Łowicza – najważniejsze, by wspólne dekorowanie jaj przyniosło nam radość i bez znaczenia jest tu fakt, jaką metodę ozdabiania wybierzemy. Najbardziej popularną jest malowanie jajek. Można posłużyć się w tym celu farbkami spożywczymi, ale też sięgnąć po naturalne specyfiki barwiące, takie jak np. łupiny cebuli czy korę dębu (gotowane w wywarze roślinnym jajka mają piękny, intensywny kolor).

Możemy także zdecydować się na te mniej standardowe rozwiązania: jajka owińmy ciasno włóczką, przyklejmy na nie pasek z koronki, płatki kwiatów, liście, kawałki różnokolorowego papieru czy piórka. Chcesz, by jajko wyglądało niczym drogocenny klejnot? Ozdób je cekinami albo koralikami. Czasem wystarczy przewiązać je kolorową wstążką. Dzieci na pewno ucieszą się z jajka-zajączka: w tym przypadku do skorupki przyklejamy wycięte z papieru (lub kawałka filcu) uszy, nos, wąsy i zęby (oczy domalujmy flamastrem). Zawsze też można nakleić na jajka naklejki, lub po prostu kupić gotowe ozdoby w sklepach.

Pisanki zdobi się też metodą decoupage – potrzebna nam jest wzorzysta, papierowa serwetka, nożyczki oraz biały klej w płynie. Z serwetki wytnijmy wybrany fragment i delikatnie rozdzielmy warstwy (tak, by została jedynie cienka bibułka z naszą aplikacją). Następnie przyklejamy wzór na skorupkę klejem (wcześniej trzeba bardzo dokładnie umyć i osuszyć jajko). Upewnijmy się, że dokładnie przylega on do powierzchni jajka, poczekamy aż całość wyschnie, a na koniec utrwalamy wzorek malując jajko bezbarwnym lakierem.

Jeśli wróciliśmy z wiosennego spaceru z bukietem wierzbowych gałązek, obowiązkowo obwieśmy je wydmuszkami. Obsypmy wydmuszki brokatem lub pomalujmy metalicznymi farbami w spreju. Wspaniale prezentują się też na wiotkich gałązkach wydmuszki-ptaszki, wykonane przy użyciu piórek i kolorowego papieru. Zresztą wydmuszkami możemy ozdobić także okna, dziwi wejściowe, a nawet rosnące w naszym ogródku drzewa czy krzewy. Ale nie muszą one zawsze wisieć na wstążkach– przytwierdzone do drucika czy patyczka wydmuszki wbija się również w donice z kwiatami.

Nie trzeba wcale kłaść jajek na talerzykach, lecz np. ułożyć w uwitych z suchej trawy gniazdkach (ciekawie wyglądają w nich zwłaszcza nakrapiane jajka, przypominające te przepiórcze). Białe jaja ustawmy w ozdobnych kieliszkach i przykryjmy rozwiniętymi tulipanami. Oryginalną dekorację stanowi też rzeżucha, wyrastająca z… a jakże, ze skorupek jaj (w połówkach tych strusich sadzi się natomiast np. wysmukłe żonkile). Widzimy więc, że pomysłów jest naprawdę wiele i chociaż przed świętami czeka nas sporo innych obowiązków, to warto znaleźć choć odrobinę czasu, by świątecznie przybrać dom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
9 cech idealnej sypialni

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Jest swego rodzaju naszym schronieniem. To właśnie tam odpoczywamy po całym dniu...

Zamknij