Wybór firan zmieni wnętrze

Wybór firan zmieni wnętrze

Firany coraz częściej stają się ważnym elementem wystroju pokoju – to one warunkują jaki będzie dopływ światła do pokoju. Są też najczęstszym miejscem w które się spogląda – szczególnie w małych pomieszczeniach mają wpływ na odczucie przestrzeni. Mówię tu oczywiście o wszystkich innych firanach niż przezroczysto białe – tymi można najczęściej wzbogacić pomieszczenie o atrakcyjne wzory. Jeżeli zaś chcemy nadać wyrazistości pomieszczeniu warto zastosować firankę o intensywnym kolorze.

Jaki kolor firanek wybrać do pokoju?

To zależy oczywiście od przeznaczenia pomieszczenia

  • do aktywności i pracy – warto w tym przypadku stosować intensywne żółcie, które pomagają w podejmowaniu decyzji, ładują zasoby energii. Efektywne będzie tu również wykorzystanie drobiny czerwieni – firana nadaje się do tego idealnie, albo możemy choć zatroszczyć się by część firany była czerwona (np. ciekawy wzór, nadruk z obrazkiem).
  • Do spokoju, odpoczynku i relaksu – tu wykorzystamy z pewnością kolory brązowe i zielone. Brąz łączony z symetrycznymi zieleniami lub turkusami daje poczucie stabilności, spokoju, bezpieczeństwa. Zieleń natomiast uspokaja – gasi emocje i wprowadza harmonię. Zaletą tych kolorów jest również optyczne zwiększenie wnętrza, zatem warto je stosować do małych pomieszczeń.
  • Do kreatywności i aktywnego wypoczynku warto wykorzystać kontrasty czerni i bieli, fiolety oraz róże łączone ze złoceniami, czekoladą lub innymi pastelowymi kolorami. Barwy te pobudzają kreatywność, ale oprócz firany z pewnością wartościowe będzie wykorzystanie ich jeszcze w jakimś meblu – np. biurku, szafie. Ważny jest szczególnie fiolet, który wpływa na pobudzanie obu półkul mózgu, niesie też pozytywny wzrost myślenia intuicyjnego.

Jeżeli zaś chcemy, by firana nie miała wpływu na atmosferę w pokoju a jednocześnie była atrakcyjna i skupiała wzrok warto nadać jej wyrazistości za pomocą wzorów przy użyciu połączeń czerni i bieli. W oko wpadły mi szczególnie dwie firany jakie można dostać w sklepach Leroy Merlin:

firana-gotowa-tree

  1. Firana gotowa Tree – w kolorze srebrzysto-szarym z czarnymi wzorami drzew. Bardzo ładnie prezentuje się we wnętrzach skrytych, w których mamy zamiar spędzać spokojnie czas i odgrodzić się od szumu miasta. Koszt w sklepie to 50 zł.
  2. Druga firana jakiej używa mój brat u swoich nastoletnich dzieci to Zasłona gotowa London – jest to atrakcyjne zestawienie obrazków związanych z Londynem. W dwóch słowach można o niej powiedzieć: nowoczesna i ożywiająca. Cena również 50 zł.

zdjęcia:

foter.com

www.leroymerlin.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
popart
Co cechuje styl pop art?

Pop art, czyli sztuka popularna jest jednym z prądów artystycznych, które narodziły się po II wojnie światowej. Dokładniej, jego początków...

Zamknij