Aranżacje w stylu etno

Aranżacje w stylu etno

Styl etno już jakiś czas temu zagościł w naszych szafach. Bardzo chętnie wybieramy etniczne ubrania i dodatki. Jednak ostatnio z wybiegów mody, styl ten wkracza do naszych domów. Coraz popularniejsze staja się aranżacje bazujące na wpływach naturalnych i ludowych. Jak dobrze nadać naszym pomieszczeniom ludowego charakteru?

 Styl etno cechuje się przede wszystkim motywami ludowymi, rękodziełem i naturalnymi surowcami, takimi jak drewno, miedź, złoto, czy brąz. Niektóre firmy budowlane wprowadziły do swojej oferty innowacyjne sposoby dekoracji ścian, stylizowane właśnie na etno. Taka dekoracja ma imitować naturalne materiały, takie jak drewno, skóra, jedwab, aksamit. Tak wykonane ściany połyskują i nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru.  Powierzchnia jest nierównomierna,  przez co możemy na ścianie zaobserwować grę światła i cienia. Kolory, które sprzyjają etnicznemu wnętrzu to przede wszystkim etno brązu, flamandzkiej miedzi, starego złota, renesansowego złota, czystej czerwieni, starego srebra lub delikatnego srebra.

Najważniejsze w takim wnętrzu są jednak odpowiednie dodatki. Bardzo istotne jest, by nie przesadzić i nie przeładować naszych pomieszczeń ludowymi elementami. Najlepiej, jeśli stanowią one stylowy element. W stylu etno bardzo ważne jest wzornictwo, oczywiście ludowe. Na meblach, ścianach i dekoracjach pojawiają się kolorowe, ludowe kwiaty, koguciki i kokoszki. Dobrze jest też postawić na naturalne materiały – drewno, skórę, wełnę, len. Ewentualnie można użyć ich imitacji, ekologicznych odpowiedników.

etno

Co zatem wybrać? Etnicznego charakteru może dodać naszemu wnętrzu na przykład drewniane krzesło w góralskim stylu z ażurowym wzorem na oparciu. Taki folkowy element nie tylko jest oryginalny, ale też bardzo uroczy. Co jeszcze nada pomieszczeniom etno stylu? Wielokolorowe wzory ludowe na kanapach, obrazkach, ścianach, czy dywanach, a także łowickie i bolesławieckie ornamenty. Dobrze sprawdzą się elementy nawiązujące do rzemiosła i rękodzieła oraz koronkowe, dziergane serwetki i dodatki. Bardzo modne są też motywy kolorowych wycinanek, które znajdziemy na serwetach, poduszkach, obrusach i innych dodatkach.

Etno można bez problemu łączyć z nowoczesnymi rozwiązaniami dla wnętrz. Folklor powraca i jest coraz popularniejszy. Naszym wnętrzom doda oryginalnego stylu i wdzięku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
niecodzienny wieszak
Niecodzienne wieszaki

Zwykły wieszak na ubrania, który każdy z nas ma w swojej szafie - prosty przedmiot, nad którym nikt z nas...

Zamknij