Jak dobrać ramę do zdjęcia lub obrazu?

Jak dobrać ramę do zdjęcia lub obrazu?

Obraz, który dostaliśmy w prezencie od znajomej malarki, zdjęcie z wakacji czy fotografie bliskich – to pamiątki, którymi chcemy móc się pochwalić, a do tego mieć możliwość podziwiania ich w każdym momencie. To doskonały pretekst do oprawienia płótna lub fotografii i powieszenia jej na ścianie w salonie czy innym pomieszczeniu. Jak to zrobić?

Rozmiary

Podstawowym zadaniem podczas oprawiania zdjęcia lub obrazu jest dobór ramy w oparciu o rozmiary dzieła. Niemal na każdej ramie znajdziemy etykietę z podanymi wymiarami, a jeżeli kupujemy ramę na zamówienie, sprzedawca z pewnością pomoże nam dobrać właściwy rozmiar. Jeśli tylko fotografia lub pomalowane płótno nie posiadają ważnych elementów na brzegach, zastosujmy ramę, która zakryje zdjęcie czy obraz przynajmniej na pół centymetra od każdej strony – zapobiegnie to wysuwaniu się bądź marszczeniu oprawionej powierzchni.

Techniki malarskie

Ramę dobiera się najczęściej pod kątem technik malarskich, jakie zostały zastosowane na płótnie (nie ma to więc większego znaczenia w przypadku oprawiania fotografii). I tak na przykład dzieła olejne przedstawiające portrety lub sławne sceny oprawia się w stylizowane, często pozłacane ramy – natomiast akwarele najlepiej będą wyglądały pod prostą antyramą ze szkła (to samo zresztą dotyczy pasteli, rycin, litografii czy dużych map). Sztuka współczesna, ze względu na rodzaj ładunku emocjonalnego jaki ze sobą zazwyczaj niesie, nie potrzebuje skomplikowanych opraw – wystarczy drewniana, surowa rama, która swą prostotą podkreśli główny temat dzieła. Warto także pamiętać, że jeśli staniemy się właścicielem ikony, nie oprawiajmy jej!

ramowanie, aranżacja

Pozostałe czynniki

Przy doborze ramy powinniśmy kierować się również tematyką oprawianego dzieła (inna rama będzie pasować do pejzażu, a inna do obrazu abstrakcyjnego), stylem malarskim lub techniką fotograficzną, kolorystyką (zdjęcie w jasnej tonacji raczej nie powinno być oprawione w czerwoną ramkę) oraz otoczeniem, w którym ma znajdować się fotografia lub obraz. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka rama pasuje najlepiej, wybierzmy coś prostego i neutralnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Boazeria w nowoczesnym wnętrzu

Jeszcze do niedawna boazeria kojarzyła nam się z modą z zamierzchłej przeszłości. Szybko jednak wróciła do łask - zawdzięcza to...

Zamknij