Jak zabrać się do remontu domu?

Jak zabrać się do remontu domu?

Chcąc zabrać się do nowego zaaranżowania mieszkania, czy do remontu warto podjąć stosowne przygotowania – czas wykorzystany na przemyślenie wszystkich kwestii jest bardzo cenny, gdyż zapobiega to nadmiernemu wydawaniu pieniędzy, stracie czasu na szukanie zamiennych artykułów budowlanych, czy kupno nie tego, na co się do końca zdecydowaliśmy. W rezultacie remont może nie spodobać się nam tak bardzo jak tego oczekiwaliśmy.

Najważniejszy jest budżetbudżet

Bieżąca kalkulacja budżetu jest bardzo ważną czynnością planowania remontu lub odświeżenia mieszkania. Ceny poszczególnych artykułów i materiałów mogą się wahać, zatem warto przyszykować zawsze trochę więcej pieniędzy niż planujemy. Myśląc o nowych sprzętach powinno się na bieżąco sprawdzać ich ceny u różnych dostawców. Zaufanie położone w jednym sklepie często kosztuje więcej – ale są też plusy w postaci rabatów jakie możemy otrzymać za kupno kompletu mebli.

Budżet powinien stać się jednym z ważniejszych elementów planowania rearanżacji – możemy wymarzyć sobie idealne wnętrze, ale będzie ono po prostu poza naszym zasięgiem cenowym.

Jeżeli koniecznie chcemy zrealizować jakieś marzenie – warto poddać poszczególne pomieszczenia hierarchii ważności – jeżeli spędzamy najwięcej czasu w salonie i zależy nam, by był piękny, warto zainwestować w niego znacznie więcej niż w inne pomieszenia.

Inwestycje można rozłożyć w czasie, co znacznie zwiększy środki przeznaczone na remont, chociaż wykonanie wszystkiego za jednym zamachem jest logistycznie naskuteczniejsze.

wirtualny dom

Wirtualny remont pomaga w planowaniu

Przydatne w planowaniu mieszkania okażą się programy komputerowe, za pomocą których możemy stworzyć wirtualne mieszkanie, odzwierciedlające przestrzeń z dokładnością do jednego centymetra. Możemy tam niemal dowolnie dekorować – choć większość programów posiada ograniczoną bazę danych produktów, szczególnie jeżeli posiadają ładną grafikę. Z tego względu lepsze są programy z samymi wymiarami i kilkoma podstawowymi grafikami – możemy w nich tworzyć wszelkie meble.

Zaczerpnąć inspiracji

Przed podjęciem decyzji o większej aranżacji warto zajrzeć do katalogów wnętrzarskich, magazynów, na strony internetowe – byćmoże znajdziemy tam coś, co ulepszy nasz pomysł. Serwisy internetowe oferują unikatową możliwość szukania wedle stylizacji, co znacznie ułatwia aranżację, jeżeli wiemy mniej więcej, co chcemy zrobić.

Wybór stylu

Chcąc skomponować idealne mieszkanie warto szczególnie zastanowić się nad jakimś konkretnym stylem. Nie na darmo projektanci komponują i zmieniają style aranżacyjne – są to po prostu najbardziej przemyślane rozwiązania, w których wszystkie elementy ściśle się komponują. Co ważne, dobrze wykonany styl nadaje mieszkaniu unikatowej aury. Nawet jeżeli nie będziemy korzystali z porad czasopism i stron internetowych często okaże się, że w rzeczywistości udekorowaliśmy przestrzeń w kanonie jakiegoś stylu. Zaskakujące jest to, jak nasza percepcja wpływa na dobór kształtów i kolorów.

Foto:

AngryBeth / Foter.com / CC BY-NC-SA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Udekoruj dom pisankami

Jajka to nie tylko symbol życia czy składnik wielu potraw. To także element, bez którego trudno w ogóle wyobrazić sobie...

Zamknij