Jak zorganizować miejsce na książki?

Jak zorganizować miejsce na książki?

Mamy XXI wiek. Technologia poszła do przodu w niesłychanie szybkim tempie. Wszelkiego rodzaju informacje przechowywane są w komputerach bądź na serwerze. Powszechne są audiobooki, e-booki, e-czytniki, ponieważ większość gazet czy książek posiada swój elektroniczny odpowiednik. Czy w takim razie potrzebne jest nam w takich czasach  domowa biblioteka? My – trwający w swoich przekonaniach książkofile krzykniemy jednogłośnie: TAK!

Pierwszymi pytaniami, które warto sobie zadać to ile mamy książek i które chcemy zostawić. Dzięki temu będzie można stwierdzić ile miejsca potrzebujemy aby je pomieścić.

WYDZIELONA BIBLIOTEKA

Jeśli posiadamy dużą powierzchnię domu oraz sporą kolekcję książek, warto już na etapie projektowania wyznaczyć pomieszczenie lub wnękę, przeznaczoną do tego celu. Zależnie od tego w jakim stylu się dobrze czujemy, inwestujemy w regały nowoczesne lub tradycyjne. Różnokolorowe grzbiety zbiorów same w sobie potrafią stworzyć klimatyczne wnętrze, nie trzeba ich zasłaniać pełnymi frontami, jednak warto – zwłaszcza jeśli książki są cenne – zainwestować w szklane fronty. Dzięki temu na książkach nie będzie osiadał kurz i nawet przez wiele lat będą wyglądały jak nowe. Możemy poukładać je tematycznie lub alfabetycznie aby znajdowanie ich nie zabierało wiele czasu. Trzeba pamiętać także o bardzo ważnej rzeczy: meble z książkami muszą być bardzo dobrze oświetlone. Dostępne są oprawy wewnętrzne zapalające się po otwarciu drzwi czy zewnętrzne kierunkowe oświetlające półki – możliwości jest wiele. Wyższe regały, do których nie dosięgamy, mogą być wyposażone w specjalne drabinki. Dopełnieniem klimatu będzie wygodny fotel i lampka do czytania, gdzie będziemy spędzać wieczory zanurzając się w lekturze.

regały na książki

przechowywanie książek

 

KSIĄŻKI LUZEM

Gdy w naszym mieszkaniu czy domu nie ma miejsca na wydzieloną bibliotekę, musimy pomyśleć nad alternatywą. Zastanówmy się nad wolnym miejscem, ścianą oraz gdzie chcielibyśmy sięgać po książkę. Większy przedpokój, hol czy klatka schodowa to wspaniałe, niewykorzystane przestrzenie, w których można sprytnie zaaranżować półki z książkami lub zamknięte szafki. Od nas zależy czy chcemy urozmaicić wnętrze kolorowymi grzbietami lub pozostawić je przykryte. Regały z książkami mogą być przepiękną ozdobą oraz tłem niczym tapeta. Wielokrotnie widywałam przykłady schodów, gdzie pomiędzy stopniami projektowano półki wypełnione naszymi prywatnymi zbiorami. Również ciekawym pomysłem jest połączenie ściany kominowej z biblioteką jednak powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu książek przed ciepłem rozprowadzanym od kominka. Wszelkie przestrzenie nad futrynami możemy także przeznaczyć na półki.

 

W pomysłach na nasz domowy zbiór nie ma granic a umiejętne wyeksponowanie potrafi zmienić wnętrze, dodać mu klimatu pełnego elegancji oraz przytulności.

1 Comment

  1. Wystarczy trochę pomysłowości i chęci, żeby wyczarować naprawdę fajne miejsce dla książek w domu. Nie trzeba wiele, trzeba tylko chcieć, no i czytać 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kwiatów w domu nigdy dość

Pomimo mroźnej zimy za oknem, w naszym domu nie powinno zabraknąć wiosennego akcentu - kwiatów. W tę białą porę roku,...

Zamknij