Jaki wybrać parapet zewnętrzny?

Jaki wybrać parapet zewnętrzny?

Parapet zewnętrzny powinien łączyć trwałość i estetyczność. Często jest to element pomijany przy wykańczaniu domu. Warto jednak przemyśleć wybór parapetu, bowiem ma on zabezpieczać elewację oraz odprowadzać wodę deszczową.

Parapet może się wydawać mało istotnym elementem i dlatego wybór parapetów często zostawiamy na ostatnią chwilę i podejmujemy nieprzemyślane decyzje. Najczęściej zależy nam na tym, aby kupić parapet w dobrej cenie. Oprócz tego powinien być po prostu ładny. Jeżeli zdecydujemy się na parapet wykonany z materiałów wysokiej jakości, to możemy mieć pewność, że będzie nam dobrze służył przez długie lata.

Parapet zewnętrzny ma zabezpieczać ściany przed działaniem wilgoci. Jednocześnie jest ważnym elementem dekoracyjnym, dlatego tak ważne jest dopasowanie go do całości aranżacji. Nie ma w zasadzie jednego modelu dopasowywania parapetów. Możemy kupić parapety które będą kolorystycznie współgrały z elewacją, oknami czy też dachem. Tylko od nas zależy czy parapet będzie raczej integralną częścią okna czy też na zasadzie kontrastu będzie dopasowany do innych elementów.

parapet

Jeszcze do niedawna na rynku dominowały blaszane parapety. Obecnie cieszą się dużą popularnością ze względu na cenę, jednak ze względów estetycznych wybieramy je coraz rzadziej. Dostępne są w bogatej kamie kształtów i kolorów. Równie popularne są parapety wykonane z PVC, które są produkowane z twardego lub spienionego polichlorku winylu. Z zewnątrz powlekane są kolorowym laminatem, co gwarantuje trwałość i wytrzymałość. Parapety plastikowe są trwałe, odporne na uszkodzenia i promieniowanie UV. W odróżnieniu od parapetów aluminiowych świetnie tłumią odgłosy deszczu, a do tego łatwo utrzymać je w czystości. Niezwykle estetycznie prezentują się parapety kamienne. Są bardzo trwałe i odporne na promieniowanie, kwaśne deszcze oraz ścieranie. Występują w różnych odmianach kolorystycznych, dlatego bez problemu dopasujemy je do aranżacji całości. Ich wadą jest niestety wysoka cena.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Małe – duże zmiany!

Dom może być ciekawy z różnych powodów. Ciekawy może być jego kształt, ciekawy może być jego dach, okna, ogród. Co...

Zamknij