Jakie mamy rodzaje karniszy?

Dekoracja okien to nie tylko odpowiednie firany, zasłony czy rolety. To także dobór odpowiedniego karnisza, który także ma wpływ na ogólny efekt dekoracji.

Po pierwsze musimy zastanowić się, czy wybrać karnisz sufitowy, czy może ścienny. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, przyczepia się do sufitu. Składają się zazwyczaj z szyn, do których przymocowuje się firany i zasłony. Były one popularne dawniej, jednak wciąż wiele osób ich używa. Prezentują się bardzo ładnie i estetycznie. Nie mamy prześwitu pomiędzy sufitem i karniszem, dlatego firany mogą w szczelnie zakrywać na przykład całą ścianę. Z kolei karnisze ścienne montuje się nad oknem, do ściany.

Ładnie prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, dlatego są chętnie używane przy wielu aranżacjach. Często występują karnisze drewniane, gdzie firana zawieszona jest na kółkach. Mogą prezentować się bardzo dekoracyjnie. Przede wszystkim ze względu na mnogość form i rodzajów, jak również materiału, z jakiego są wykonane. Dlatego są dość częstym wyborem.

Karnisze można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Bardzo popularne są wspomniane wcześniej drewniane. Są one wytrzymałe i dają wrażenie przytulności, dzięki naturalnemu wyglądowi. Świetnie komponują się z drewnianymi oknami.

Karnisze plastikowe są bardzo łatwe w utrzymaniu. Do tego wiele osób przekonuje ich niska cena. Obecnie można już spotkać wiele ich form, które doskonale imitują różne inne materiały. Dlatego prezentują się bardzo dobrze i są ładną ozdobą dla pomieszczenia.

Z kolei te wykonane z metalu cieszą się dużą popularnością. Są bardzo wytrzymałe oraz pozwalają na zawieszenie nawet bardzo ciężkich zasłon. Mają wspaniałe walory estetyczne i występują w tak wielu różnych formach, że na pewno uda nam się znaleźć coś odpowiedniego do wystroju pomieszczenia. Jakąkolwiek decyzję podejmiemy, przemyślmy ją dobrze. Karnisz, który jest na przykład za krótki, albo w złym kolorze, czy też stylem niepasujący do aranżacji, może bardzo popsuć efekt. A tego na pewno byśmy nie chcieli. Więcej w tym miejscu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Okno wizytówką domu

Okna uznaje się za wizytówkę domu – podobnie jak drzwi, czy ogrodzenie. Dodatkowo - okna stanowią uzupełnienie wnętrza danego pomieszczenia...

Zamknij