Palety – domowe wsparcie recyklingu

Palety – domowe wsparcie recyklingu

Nastały czasy recyklingu. Organizacje na całym świecie zaczęły przejmować się ciągłym ograniczaniem dóbr naturalnych matki Ziemi dla naszych potrzeb. Jeśli są one dla nas wykorzystywane to róbmy to z głową, niech cel będzie ważny lub pomóżmy sprawić aby nie był użyty tylko raz i wyrzucony. Meble z butelek, puszek, papieru czy nawet opon to nie jest już dziwactwo tylko próba. Próba ocalenia tego co jeszcze mamy i nas samych przed ogromną stertą śmieci.

Zwykle drewniane meble nie były poddawane recyklingowy, gdy nadawały się do wyrzucenia. Wynika to z  przekonania większości ludzi, że drewno nie nadaje się do przeróbki. Projektantom i designerom została rzucona rękawica. Ile drewna przeznaczane jest na produkcje palet zwanych też europaletami? Ogromne ilości. Te sztywne skrzynie drewniane służą do przenoszenia innych towarów i opakowań, zwykle za pomocą wózków widłowych. Gdy zaczynają się zużywać są wyrzucane. Czemu by nie dać im nowego życia, odkryć je na nowo w zupełnie innych warunkach.

Tak powstała moda na meble z europalet. Wystarczył dobry pomysł a na niesamowite efekty długo nie trzeba było czekać.  Oszlifowane, odpowiednio zaimpregnowane lub pomalowane na nowy kolor, przycięte, obcięte lub w całości, złączone, podwyższone – nabrały nowego znaczenia.

Co można zrobić z palet:

  • STOŁY I STOLIKI – najpopularniejszy i najprostszy sposób na wykorzystanie skrzynek. Po połączeniu paru z nich można wykonać dowolnej długości stół, wykorzystać je można także jako podpory blatu lub dorobić samemu nóżki, tworząc oryginalny mebel. Świetnie nadają się  pojedynczo jako stoliki kawowe. Ich wymiary i niewielka wysokość z dodatkiem niewielkich podpór czy kółek oraz szklanym blatem pasuje idealnie na taki rodzaj stolika.
  • BIURKO – z palet można stworzyć całą przestrzeń roboczą. Przyjemny ciepły odcień desek zachęca do pracy. Nawet siedzisko można obić i zrobić z tego samego materiału. Tak zaprojektowane miejsce pracy będzie inspirować i przypominać jak z prostych rozwiązań da się zrobić coś niezwykłego.
  • ŁÓŻKO – z samych palet konstruuje się nawet łóżka i leżanki. Taka konstrukcja może przypominać górską chatkę na wakacjach. Wystarczy przykryć drewno miękkimi poduchami aby stworzyć nietuzinkowy design.
  • PÓŁKI – powieszone na ścianie mogą służyć jako półki na książki, jako wystawka rodzinnych zdjęć, stojak na rower, system przechowywania butów czy stojak na rośliny.

 pufa z palet regał z palety

Jak widać europalety znalazły wielu sprzymierzeńców. Mają w sobie mnóstwo niepowtarzalnego uroku i pozostawione nawet bez specjalnej obróbki, będą ozdobą każdego wnętrza. Nie bójmy się eksperymentować – koszt palety to paręnaście złotych, a możliwości jest wiele. To co stare i niepotrzebne komuś innemu, nie oznacza, że nie może się przydać nam aby tchnąć w nie nowe życie.

1 Comment

  1. Nie pomyślał bym, że z palet można zrobić takie coś. Te meble wcale wyglądają źle 🙂 Szczególnie łóżko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zorganizować miejsce na książki?

Mamy XXI wiek. Technologia poszła do przodu w niesłychanie szybkim tempie. Wszelkiego rodzaju informacje przechowywane są w komputerach bądź na...

Zamknij