Parawan – zasłona czy ozdoba?

Parawan – zasłona czy ozdoba?

Czasami zdarza nam się mieszkać czy posiadać pokój bardzo nieustawny. Marzy nam się wydzielenie z dużej przestrzeni miejsca, w którym znajdziemy spokój do pracy lub czytania, jednak nie mamy takiej możliwości. Wybudowanie ścianki działowej lub meblościanki wydaje nam się za drogie, za inwazyjne lub pracochłonne. W takich momentach warto rozglądnąć się za alternatywą.

Może to być właśnie parawan. To rodzaj wolnostojącego mebla składającego się z paru paneli połączonych ze sobą, co daje możliwość dowolnego wygięcia i ustawienia. Jest praktyczny i bardzo dekoracyjny.

Jego początek jak i rozkwit nastąpił w Chinach. Wynaleziony już w III wieku przed naszą erą był dekorowany motywami z mitologii, scenami życia pałacowego i naturą. W literaturze Chińskiej był kojarzony z intrygą i romansem, często umieszczany w opowieściach jako ukrycie dla miłosnych schadzek bohaterów lub nieśmiałych pań. Na początku wykonywane były z drewnianego stelażu i lakierowanego wypełnienia, później także z papieru i jedwabiu. Dla wielu artystów była to przestrzeń ekspozycyjna, dzięki której mogli się wykazać talentem i zawitać na salonach. Na przełomie X i XI wieku bardzo popularne zrobiły się parawany z laki japońskiej, przedstawiające przeróżne widoki i przyrodę. Cieszyły się powodzeniem aż przez całą Dynastię Ming. W XVII i XVIII wieku zaczęto importować je do Europy gdzie spotkały się z wielkim podziwem zwłaszcza ze strony francuzów oraz samej Coco Chanel, która posiadała ogromną ich kolekcje.

zaprojektowany parawan parawan z drewna

Są niezwykle wielofunkcyjne i mogą być wykonywane z przeróżnych materiałów: tkaniny, papieru, bambusa, drewna, plastiku czy jakichkolwiek innym. Możemy je kupić w licznych sklepach internetowych czy meblarskich. Klasyczne, kolonialne jak i nowoczesne w zależności od tego jaki będzie pasować do naszego wnętrza. Nie jest to  mebel skomplikowany, dlatego jeśli mamy chęć i odrobinę zdolności manualnych, możemy wykonać go sami. W takim momencie ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Można nim podkreślić elegancki charakter wnętrza, wydzielić kącik nauki lub część sypialnianą czy zasłonić element nie pasujący do całości przestrzeni. Może rozświetlić nam wnętrze lub urozmaicić ciekawą fototapetą lub malunkiem. Istnieje parę stron indywidualnych artystów zajmujących się produkcją parawanów na życzenie. Jeśli nie mamy czasu czy ochoty zrobić je własnymi rękoma, wystarczy podsunąć pomysł a artysta wykona przepiękne, zindywidualizowane dzieło, które będzie wyróżniać nas i naszą przestrzeń mieszkalną. W razie czego zawsze można go złożyć, gdy nie jest nam potrzebny. W końcu w ilu domach znajomych widzieliśmy do tej pory parawan? Mebel i ozdobę o tak długiej historii i tak zróżnicowanych możliwościach.

Źródło zdjęć: dzierzoniow.art.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
paleta
Palety – domowe wsparcie recyklingu

Nastały czasy recyklingu. Organizacje na całym świecie zaczęły przejmować się ciągłym ograniczaniem dóbr naturalnych matki Ziemi dla naszych potrzeb. Jeśli...

Zamknij