Styl vintage – jak zacząć?

Styl vintage – jak zacząć?

Decydując się na wystrój domu, powinniśmy wybrać jeden styl wiodący. Choć dekoratorzy wnętrz dopuszczają jego późniejsze modyfikacje, wpływ tego jedynego winien być dominujący. Czy jednak chcąc mieć pomieszczenia w stylu vintage konieczna jest zmiana naszego domu w muzeum?

Odpowiedź jest prosta i zwięzła: otóż nie. Styl vintage zakłada umiejętne połączenie nowego ze starym. Jeśli lubimy eksperymentować, możliwość poruszania się wśród epok i wyboru tylko tych elementów, które nam odpowiadają będzie niezwykle ekscytująca. Jeśli nie interesują nas surowe, nowoczesne wnętrza, dodajmy kilka rzeczy, które na myśl przywodzić będą przeszłość.

Kapy z frędzlami, porcelana czy wanny na nóżkach to kilka pomysłów, które przychodzą na myśl przy skojarzeniu ze słowem vintage. Elementem wystroju może być radio tranzystorowe, stara maszyna do szycia, analogowy aparat fotograficzny czy nawet stylizowane włączniki ścienne. Wszystko, co wyszło z codziennego użytku, ale dla nas stanowi estetyczną wartość jest dozwolone.

Stare radio może służyć jako cudowna ozdoba

Efekt 'starocia’ możemy osiągnąć na kilka różnych sposobów. Wyczuwając niezły interes, powstały specjalne punkty, które sprawią, że nasze pachnące jeszcze nowością meble będą wyglądały jak używane przez kilka pokoleń; możemy też takie cuda uczynić sami. Warto jednak mieć na uwadze, żeby w pokoju urządzanym w stylu vintage było choć parę autentycznych staroci. Takim elementem może być nawet staromodne lustro w masywnej oprawie. W innym przypadku efekt może być niepełny bądź nieco sztuczny.

Niewątpliwą zaletą, dzięki której takie motywy są ostatnio bardzo popularne to dość niska cena całości kompozycji. Czasem wystarczy wybrać się na strych do dziadków, by później móc wzbudzać zazdrość wśród znajomych oryginalnością wnętrza. Również sztywne ramy kompozycyjne nie stanowią przeszkody. Właśnie przez to, choć pokój w stylu vintage może mieć każdy, te robiące naprawdę spore wrażenie są nieliczne. Aby wśród staroci czuć się dobrze, musimy wykazać się nie lada wyczuciem smaku i gustu, a także bardzo bogatą wyobraźnią.

Pomieszczenia w starym stylu są niezwykle klimatyczne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
poduszka
Rodzaje poduszek

Poduszka jest przedmiotem, z którego korzystamy na co dzień. Ma ona jednak kilka zastosowań . Przede wszystkim jest niezbędnym atrybutem...

Zamknij