Co powinniśmy wiedzieć o lampach podłogowych?

Contact An Agent

Prawidłowe oświetlenie domu to nie tylko podstawa naszego prawidłowego funkcjonowania, ale bardzo istotna część aranżacji przestrzeni, nadająca jej niepowtarzalny charakter. Światłem możemy ująć lub dodać uroku pomieszczeniu i stworzyć odpowiedni klimat, który będzie wpływał na nasze samopoczucie. Co możemy osiągnąć za pomocą lamp podłogowych?

Funkcja

Stojące lampy mają różnorakie zastosowanie – można je wręcz nazwać uniwersalnymi, ponieważ nadadzą się zarówno, jako główne oświetlenie, jak i dopełniające lub punktowe. Wiele zależy od ich specyfikacji i rodzaju. Lampy podłogowe w szczególności pomogą nam łatwo zmienić światło zastane – jeśli nie chcemy od razu wymieniać całej instalacji, to dodatkowe źródło światła w postaci stojącej lampy powinno pozwolić nam poczuć się lepiej we własnym mieszkaniu. Postawiona w rogu, dająca delikatne, ciepłe światło będzie nadawać się do salonu lub sypialni – pomieszczeniach, w których potrzebujemy się zrelaksować. Lampa z kloszem, postawiona obok fotela będzie służyć do wygodnego czytania – będziemy mogli skierować jej światło w odpowiednią stronę. Duża lampa podłogowa z ruchomym stelażem może również służyć jako oświetlenie stołu w czasie posiłku czy gry towarzyskiej.

Charakter

Lampy podłogowe są łatwo przenośne, co stanowi ich wielką zaletę, możemy je bowiem swobodnie przestawiać w zależności od potrzeb i wykorzystywać w różnych pomieszczeniach lub w wybranych miejscach danego pokoju. Dzięki temu wszędzie będziemy w stanie stworzyć odpowiedni klimat i doświetlić przestrzeń. Niektóre lampy wyposażone są w regulator natężenia światła, co dodatkowo umożliwia nam rozjaśnienie pokoju lub przyciemnienie idealne do oglądania filmu czy romantycznej kolacji przy świecach. Lampy stojące mogą też mieć dwa lub więcej różnych źródeł światła – na przykład parę kloszy czy też wysięgnik i dodatkową żarówkę osadzoną na regulowanym przewodzie, którą można skierować na biurko lub ścianę, żeby punktowo oświetlić dzieło sztuki czy lustro.

Lampy podłogowe same w sobie będą stanowiły element dekoracyjny, powinniśmy więc w ich wyborze kierować się także stylem ich wykonania.

lampa podłogowa, oświetlenie salonu

Przeczytaj poprzedni wpis:
obraz
Jak dobrać ramę do zdjęcia lub obrazu?

Obraz, który dostaliśmy w prezencie od znajomej malarki, zdjęcie z wakacji czy fotografie bliskich - to pamiątki, którymi chcemy móc...

Zamknij