Jak myć różnego typu podłogi?

Contact An Agent

Wiadomym jest, że mycie podłogi nie należy do skomplikowanych czynności. W każdym gospodarstwie domowym spotyka się jednak różne rodzaje powierzchni, a każda z nich wymaga trochę innego traktowania.

1.Podłoga drewniana i parkiet.

Drewniane podłogi lakierowane wymagają tylko regularnego przecierania ich lekko wilgotną szmatką lub szczotką z bawełnianą nakładką. Do mycia wystarczy woda z amoniakiem.  Takich powierzchni nie trzeba spłukiwać ani polerować.

Drewniane podłogi nielakierowane należy co jakiś czas potraktować pastą. Zabieg ten chroni drewno, a także zakleja wszystkie szczeliny znajdujące się w podłodze. Warto jest też użyć dobrej bezbarwnej pasty, a  po ok.40 min. starannie wypolerować.

2.Płytki ceramiczne.

Należy przecierać wełnianą szmatką i myć wodą z dodatkiem mydła oraz środka nabłyszczającego (dokładnie takiego jak do zmywarek). Jeśli brud znalazł się pomiędzy kafelkami, najlepszym  rozwiązaniem będzie użycie szczoteczki z dużą ilością mydła. Bardzo brudną podłogę należy myć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i amoniaku.

3.Terakota.

Powierzchnie, które nie są woskowane dobrze jest czyścić za pomocą letniej wody i szarego mydła. Po spłukaniu najlepiej jest je wytrzeć flanelową szmatką.

Powierzchnie woskowane po umyciu należy zapastować woskiem i odczekać około pół godziny. Następnie wypolerować na błysk.

4.Wykładzina.

Wykładzina to dość trudny do pielęgnacji  rodzaj podłogi. Będzie służyć naprawdę długo, gdy tylko zastosuje się odpowiednią jej pielęgnację. Przy odkurzaniu najlepiej jest wybrać końcówkę ze schowanym włosiem- głęboko wbity kurz z pewnością zostanie usunięty.

Aby zapobiec blaknięciu wykładziny i ożywić lekko wyblaknięty kolor należy przecierać ją roztworem składającym się z trzech łyżek amoniaku na jeden litr wody lub trzech części wody i jednej części denaturatu.

Przy stosowaniu chemicznych środków warto jest na początku sprawdzić jego działanie na niewidocznej części wykładziny. Pozwoli to uniknąć niechcianych odbarwień.

5.Linoleum.

Do czyszczenia linoleum najlepiej sprawdzi się szare mydło lub specjalnie przeznaczone do tego środki. Lepiej unikać jest produktów zasadowych i tych o działaniu ściernym.

Po umyciu należy starannie przetrzeć podłogę ściereczką nasączoną płynną pastą do linoleum. Czarne smugi można  usunąć miękką gumką do ołówków.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dodatki w łazience

Dobrze dobrane dodatki ożywią i odmienią każdą łazienkę! Dozownik na mydło, kubek na szczoteczki, wieszak, czy  lustro zmienią każde, nawet...

Zamknij