Aranżujemy okna

Aranżujemy okna

Wybór odpowiedniej aranżacji okna pozwoli na ożywienie każdego wnętrza. Jak się jednak okazuje, nie jest to sprawa prosta – nie każdy wie, od czego zacząć, a sprawę ponadto utrudnia wybór dodatków, które można wykorzystać. Jak zrobić to dobrze?

Na samym początku musimy sobie uświadomić, że wybór dekoracji okna uzależniony jest od stylu, w jakim zaaranżowane zostało wnętrze. Od tego zależy, czy będziemy mogli sobie pozwolić na proste rolety, czy raczej na rzymskie, podobnie sprawa ma się, jeśli wybieramy firany i zasłony. To determinuje również wybór kolorów – mocniejsze będą nadawały się do aranżacji klasycznych, lekkie sprawdzą się raczej w minimalistycznych wnętrzach. Czasem zdarzają się i takie aranżacji, gdzie okna są przysłonięte tylko delikatną firaną, bo wychodzą na ogród albo taras. Są też okna np. półokrągłe, które aż żal zasłaniać, bo tracą wtedy swój urok – w takich również trzeba się nieco bardziej postarać, żeby jednocześnie zasłaniały i odsłaniały.

Wybierając odpowiednią zasłonę do pomieszczenia musimy zwrócić uwagę na jego wielkość. Dzięki zastosowaniu konkretnych wzorów, na przykład poziomych czy pionowych pasów, wysokość pomieszczenia można zwiększyć lub zmniejszyć. Zbyt duża ilość wzorów i kolorów sprawi, że wnętrze będzie wyglądało kiczowato – najlepiej postawić na jeden, dwa motywy i podobnie postąpić z kolorami. W tym miejscu warto też wspomnieć, że karnisze powinny z nimi współgrać. Karnisze drewniane najlepiej będą nadawały się do aranżacji klasycznych, natomiast na żyłce bądź metalowe sprawdzą się w wystroju nowoczesnym.

Rodzaj „ubrania” okna jest też mocno uzależniony od konkretnego pomieszczenia. Wiadomo, że w kuchni najprędzej sprawdzą się rolety lub zazdroski, natomiast w sypialni czy salonie będziemy mogli sobie pozwolić na firany po samą ziemię.

Prawidłowe zaaranżowanie okna sprawi, że nawet puste wnętrze sprawi wrażenie wypełnionego, warto więc dobrze je przemyśleć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Przy projektowaniu naszego domu najczęściej decydujemy się na użytkowe poddasze, które jest przestrzenią szczególną. O ile w miarę łatwo przy skosach urządza...

Zamknij