Jak i gdzie przechowywać książki?

Jak i gdzie przechowywać książki?

Aranżując dom lub mieszkanie, często zastanawiamy się, jak i gdzie przechowywać zgromadzony przez lata księgozbiór. Gdzie wygospodarować miejsce na książki, by nie ulegały one niszczeniu i by dobrze zorganizować dostępną przestrzeń?

Bezpieczne miejsce na książki

Wiele jest pomysłów na przechowywanie książek – te, do których często wracamy, warto przetrzymywać w łatwo dostępnym miejscu, natomiast woluminy o mniejszej dla nas wartości lub rzadziej używane, można przechowywać nawet w pomieszczeniach gospodarczych.

Bez względu na to, gdzie chcemy zgromadzić naszą kolekcję, powinniśmy zadbać o to, by nie była ona narażona na działanie wody, wilgoci bądź kurzu. Książki nie mogą być też wystawione na działanie promieni słonecznych ani źródeł ciepła. Inaczej będą zamakać, rozsychać się i płowieć.

 

regały na książki

Gdzie przechowywać książki?

Książki możemy przechowywać w mieszkaniu oraz w pomieszczeniach gospodarczych. W salonie bądź w sypialni trzymajmy najcenniejsze tomy lub ulubione kolekcje, które warto wyeksponować. Jeśli natomiast z braku miejsca jesteśmy zmuszeni do wyniesienia części księgozbioru do piwnicy bul garażu, zadbajmy o ich odpowiednie zabezpieczenie i ułożenie w kartonie lub plastikowym pudle.

Sposoby na przechowywanie książek

W pomieszczeniach domowych, takich jak pokój dzienny, sypialnia, gabinet czy pokój młodzieżowy, książki możemy przechowywać na wiele sposobów. Może to być np. regał wyposażony w przeszklone drzwiczki, które zabezpieczą książki przed kurzem, a ponadto ładnie je wyeksponują.

Na uwagę zasługują też tradycyjne otwarte regały, które dzięki niezliczonym rozmiarom i formom możemy ciekawie wkomponować w wystrój dowolnego wnętrza.drabiny2

Nie zapominajmy także o półkach – szeroką gamę gotowych modeli znajdziemy w sklepach, ale warto także pokusić się o stworzenie własnej konstrukcji, np. z drewnianych skrzyń. Półki na książki dają nam wiele możliwości aranżacji przestrzeni, ponieważ możemy powiesić je w różnych miejscach – także tych, które trudno byłoby zagospodarować w inny sposób.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie akcesoria meblowe są przydatne?

Akcesoria meblowe to istotna sprawa, bo to właśnie dzięki nim korzystanie z mebli staje się proste i przyjemne. Warto przyjrzeć...

Zamknij